Eksport jabłek w I kwartale pozytywnie zaskakuje

eksport

Mniejsze wysyłki jabłek do Egiptu negatywnie wpłynęły na krajowy rynek jabłek w bieżącym sezonie. Niemniej całkowity eksport w I kwartale 2023 roku pozytywnie zaskakuje.

Pierwszy kwartał tego roku to (pomimo licznych wyzwań i problemów) dobre wyniki eksportowe polskich jabłek. Kluczową jest informacja, że w okresie styczeń-marzec 2023 wysłaliśmy nieco więcej jabłek niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Było to 235, zamiast 223 tysięcy ton.

Polscy eksporterzy poprawili zatem wynik eksportowy o 11,6 tysiąca ton. To przede wszystkim zasługa dużej aktywności na rynku indyjskim czy w krajach zatoki perskiej. Płynnie przebiega także eksport do Rumunii, która jest obecnie trzecim rynkiem zbytu dla naszych owoców.

Na całkowity wynik eksportowy od września do marca najbardziej negatywnie wpłynęły znacznie mniejsze zakupy ze strony importerów z Egiptu. W poszczególnych miesiącach były niższe o połowę od ubiegłorocznych. Wynikały one z dewaluacji funta egipskiego i problemów z wymianą walut.

W związku z tym, całkowity eksport w okresie wrzesień-marzec 2022/23 (474 tysiące ton) jest w tym sezonie niższy od wolumenu wyeksportowanego w sezonie 2021/2022 (543 tysiące ton).

Dane za I kwartał 2023 są niepełne. Źródło: GUS, opracowanie własne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here