Eksport polskich jabłek w grudniu. Mniejszy wolumen, ale więcej rynków

Egipt i Białoruś. Pełnego dostępu do tych rynków brakuje nam najbardziej. Chociaż polscy eksporterzy zdobywają nowe rynki to eksport rok do roku jest znacznie niższy. 

Dokładne dane z PIORiN-u dotyczące grudniowego eksportu polskich jabłek poza Unię Europejską ukazują nam przede wszystkim negatywne informacje w postaci znacznego spadku całkowitego eksportu w grudniu. Ten w porównaniu rok do roku spadł o 39%, z 48,3 do 29,5 tysiąca ton.

Pomimo faktu, że nie możemy eksportować jabłek na Białoruś to największy spadek wolumenu notujemy w przypadku eksportu do Egiptu. Do kraju wysłaliśmy o 62% mniej jabłek niż w grudniu ubiegłego roku. Można również powiedzieć, że pełny dostęp do rynku białoruskiego lub egipskiego wyraźnie poprawiłby sytuację na polskim rynku.

Są także dobre informacje. W grudniu 2021 polskie jabłka trafiły do 25 krajów poza Wspólnotą. W minionym miesiącu natomiast do 31 krajów, co jest potwierdzeniem, że krajowy eksporterzy jednak tych nowych rynków zbytu szukają i sukcesywnie realizują kolejne wysyłki. Zgodnie ze starym przysłowiem, że „nie od razu Kraków zbudowano” na nowych rynkach potrzeba nieco czasu, aby móc eksportować większe wolumeny jabłek.

W tym miejscu nierzadko pojawiają się opinie, zgodnie z którymi nawet kilkanaście nowych rynków nigdy nie zastąpi nam dostępu do rynku wschodniego. Tezę tę należy uznać za prawdziwą po pierwsze ze względu na setki tysięcy eksportowanych ton w sezonie, a także na prostotę logistyki. Eksport do Rosji i Białorusi realizowany był masowym transportem drogowym, a nie skomplikowaną logistyką morską w kontenerach chłodniczych.

 

Eksport polskich jabłek w grudniu poza UE

źródło danych: PIORiN. Opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here