Francuscy sadownicy cieszą się ze wzrostu cen jabłek

golden

Francuskie ministerstwo rolnictwa podało, że zbiory jabłek będą w tym roku we Francji o 12% niższe. Dodatkowo, rozpoczęły się z co najmniej 10-dniowym opóźnieniem. Sami sadownicy są bardzo zadowoleni z cen, które są wyższe niż w ubiegłym roku.

Zgodnie z danymi przedstawionymi na dzień 1 września 2021 roku, produkcja jabłek we Francji będzie w tym roku niższa o 20% w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat. W porównaniu z 2020 rokiem jest to spadek o 12%.

Winne są wiosenne przymrozki. Biorąc pod uwagę całość produkcji obserwuje się także, że dominują mniejsze rozmiary jabłek, zwłaszcza, jeśli chodzi o Galę. Poziom strat jest różny w zależności od rejonu, ale najlepiej wypada produkcja odmiany Golden Delicious.

Sprzedaż jabłek na poziomie krajowym jest stabilna w porównaniu z ubiegłym rokiem i 3% wyższa niż średnia z ostatnich 5 lat. Silny wzrost cen rekompensuje niższą produkcję. Od sierpnia 2020 r. do maja 2021 r. Francja wyeksportowała do krajów UE mniejsze ilości niż w ubiegłym roku i mniejsze w porównaniu do średniej z lat 2015-2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here