Fruit Logistica: trzynastka szczęśliwa dla kokosowych czipsów

Od 2006 roku berlińskie targi Fruit Logistica organizują konkurs na najbardziej innowacyjny z wystawianych produktów. Tegoroczna edycja Fruit Logistica Innovation Award okazała się szczęśliwa dla wystawianych przez niemiecką firmę czipsów z orzechów kokosowych Pook Coconut Chips.

Ogłaszanie zwycięzców konkursu FLIA jest ostatnim akordem kończących się targów. Również tegorocznych zwycięzców organizatorzy zaprezentowali po godzinie 15:00, tradycyjnie w pawilonie 19, gdzie były prezentowane wszystkie nominowane do nagrody produkty.

Brązowy medal FLIA 2018 przypadł firmie Papierfabrik Scheufelen (Niemcy) za materiał opakowaniowy Scheufelen-Greenliner wykonywany w połowie z włókien traw. Ten ekologiczny i biodegradowalny papier bardzo wydatnie ogranicza wydatki wody i energii potrzebnych do wyprodukowania zwykłego papieru. Tradycyjne włókno celulozowe potrzebuje bowiem 6 tys. kW energii elektrycznej i 30 t wody do wytworzenia 1 tony papieru. Nowy materiał stworzony przez Papierfabrik Scheufelen wymaga 150 kW i obywa się bez wody z zewnątrz. Ponadto trawa szybciej i łatwiej odrasta niż rośliny zdrewniałe.

Zdobywcą srebrnego medalu została hiszpańska firma hodowlana HM Clase za odmianę pomidora 'Adora’. To mięsisty, żebrowany, jędrny, wielkoowocowy pomidor o niecodziennej, ciemnobrązowej barwie. Od innych odmian typu Marmande różni go zrównoważony, intensywny słodko-kwaśny smak. Owoce 'Adory’ odznaczają się przy tym dużą trwałością.

Trzynastka okazała się szczęśliwą dla produktu założonej w 2016 roku niemieckiej firmy PookSpaFoods. Jej kokosowe chipsy Pook – w trzech smakach: Oryginal See Salt, Mango See Salt i Chocolate See Salt – są proponowane jako zdrowa przekąska oraz dodatek do sałatek, musli, jogurtów czy lodów. Są produktem bezglutenowym, wegańskim, nie zawierają konserwantów.

Tekst i fot. P. Grel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here