Grupa Spożywcza ma być gotowa do interwencji już w trakcie tegorocznych zbiorów

jablka przemysłowe

W niedzielnym programie „Wieś – to też Polska”, były Minister Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski wspomniał między innymi o potrzebie stworzenia Grupy Spożywczej. O konieczności wprowadzenia stabilizującej roli państwa mówił głównie w kontekście skupu i przetwórstwa owoców miękkich oraz interwencyjnego skupu jabłek. Grupa Spożywcza ma być gotowa do interwencji już w trakcie tegorocznych zbiorów.

Były minister zaznaczał, że w Grupie Spożywczej nie chodzi o stworzenie swego rodzaju „Ministerstwa Skupu” które skupi i sprzeda wszystkie świnie, zboże czy owoce. Głównym celem ma być zdjęcie z rynku zazwyczaj niewielkiej nadwyżki towaru, która skutkuje w polskich warunkach znacznymi obniżkami cen dla producentów.

– Złamaliśmy w ten sposób monopol firmy Döhler, która zajmowała się trzymaniem za gardło polskich sadowników – mówi były minister. Jako przykład skutecznej interwencji, J. Ardanowski przywołuje rok 2018 i interwencyjne skup jabłek przemysłowych. Poprzez zdjęcie z rynku małej ilości jabłek cena wzrosła z 10 do 35 groszy za kilogram.

Gość programu zwrócił uwagę również na owoce miękkie. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile tych owoców będzie. Niewielka nadwyżka, powoduje ogromny spadek cen i wykorzystanie sytuacji przez kupujących – W związku z tym Grupa Spożywca musi posiadać podmioty, które są w stanie skupić, przetworzyć i zmagazynować wspomniane nadwyżki owoców i warzyw.

Jak dodaje, tworzenie Grupy Spożywczej przebiega nieco wolniej niż początkowo zakładano. Podmiot nie jest tworzony przez Ministerstwo Rolnictwa, lecz przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. J. Ardanowski zapewnia, że w przeciągu kilku miesięcy Grupa Spożywcza powstanie i będzie gotowa do interwencji już w trakcie tegorocznych zbiorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here