Hiszpania – zbliża się koniec sezonu, więcej truskawek trafia do przetwórstwa

truskawki

Hiszpański sezon truskawkowy zmierza ku końcowi. W związku z tym na rynku deserowym zauważalne są delikatne wzrosty cen. W tym momencie jednak znacznie więcej owoców, niż w ubiegłym roku, trafia do przetwórstwa. Jest to efektem zmniejszonego popytu na świeże owoce w związku z Covid-19.

Najgorsza sytuacja miała miejsce pod koniec kwietnia. Szczyt zachorowań zbiegł się w czasie ze szczytem zbiorów. Cena deserowych truskawek spadła wtedy nawet do 0,90 €/kg. (4,08 zł/kg). Zamknięcie lokalnych targowisk, oraz zmiana preferencji konsumentów, przyczyniły się do zmniejszonej sprzedaży. Klienci wybierali na przykład jabłka kosztem truskawek.

Obecnie większość owoców trafia do przetwórstwa. Ponadto, sprzedaż ta rozpoczęła się znacznie wcześniej, niż w ubiegłym roku. Obecnie plantatorzy postanawiają sprzedawać resztę owoców na mrożenie z powodu większej konkurencji w Europie zachodniej. Truskawki Holenderskie, Francuskie czy Belgijskie trafiają na krajowe rynki i konkurencja staje się coraz cięższa.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia producentów truskawek, Freshuelva, Rafaela Dominguesa na 50% areału truskawek całkowicie zakończono już zbiory. Obecnie świeże, deserowe truskawki kosztują około 1 €/kg (4,53 zł/kg). Mrożone owoce osiągają podobne stawki jak w ubiegłym roku, 1,35 – 1,40 €/kg, czyli od 6,12 do 6,35 zł/kg.

 

Źródło: IEGV

1 KOMENTARZ

  1. Potrzebuję 3 ludzi do zbioru maliny leniej zawaerowaie i wyżywienie zapewnione . Praca na akord. Cena od lubianki zalezna od cen rynkowych Najchetniej osobymlode lub w średnim wieku, pracowite którym zależy na pracy i w pracy wykazujących inicjatywe. Możliwość pracy przy zbiorze śliwek, jabłek orzechów laskwych i pracy przy przecinaniu i. Zawianiu malin nadruy a także prz przecina niu sadu ja łonowego i leszczynowego a także pomocy w gospodarstwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności