Hiszpanie opracują nowe odmiany jabłoni dla ciepłego klimatu

Odmiany jabłek

Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) Poma de Girona rozpocznie sprzedaż pięciu odmian jabłek przystosowanych do ciepłego klimatu w ciągu pięciu lat. W ten sposób 80 producentów z grupy wyprzedza skutki zmian klimatu, które powodują stopniowy wzrost temperatury.

Poma de Girona jest pierwszym producentem jabłek na Półwyspie Iberyjskim z 80 000 ton rocznie. Współpracuje z międzynarodowym programem Hot Climate Program (HCP), którego celem jest opracowanie nowych odmian jabłek i gruszek przystosowanych do obszarów uprawy o wysokich temperaturach, jak Katalonia.

W ramach targów Fruit Logistica, które odbyły się w Berlinie na początku lutego, promotorzy tego programu podpisali umowę z Turners & Growers Global, aby sprzedawać i rozwijać nowe odmiany jabłek i gruszek dostosowane do ciepłego klimatu. Odmiany te są już opracowywane i charakteryzują się doskonałą jakością i wysokim zabarwieniem w warunkach wysokiej temperatury. Działa również na rzecz ochrony przed szkodnikami i chorobami w ciepłych miejscach.

Prezes IGP, Llorenç Frigola, wyjaśnia, że program doskonalenia genetycznego daje Poma de Girona możliwość bycia w „elicie światowej produkcji i komercjalizacji jabłek”. Dzięki tym odmianom partnerzy IGP Poma de Girona będą mogli zaoferować konsumentom odmiany produkowane w lokalnych warunkach i zmniejszyć zapotrzebowanie na import.

Karol Pajewski
Źródło: financialfood.es

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here