Idared – wzrósł popyt i ceny zakupu

idared

Nie ulega wątpliwości, że obecnie łatwiej jest sprzedać Idareda niż wiele innych, popularnych odmian. Ceny tej odmiany wzrosły.

W ostatnich dniach wyraźnie wzrósł popyt na odmianę Idared. Razem z popytem wzrosły także ceny. Obecnie za jabłka powyżej 70 mm można otrzymać maksymalnie 1,00 zł/kg. W przypadku wyższej jakości, maksymalnie 1,10 zł/kg. Zatem cenowo, jeszcze kilka tygodni temu „niechciany” Idared zrównał się z wieloma popularnymi odmianami.

Eksporterzy informują nas, że otrzymują obecnie zapytania na Idareda z wielu krajów. Kazachstan, kraje bałtyckie, Chorwacja i południowe Bałkany. Nasi rozmówcy są zdania, że biorąc pod uwagę to, jakie wolumeny odmiany zostały do tej pory skierowane do przetwórstwa można spodziewać się kolejnych wzrostów cen. Pomimo popytu, w niektórych przypadkach jakość bywa dyskusyjna, zwłaszcza w przypadku owoców z chłodni ze standardową atmosferą.

Idareda można także sprzedać „na gotowo”. W tym wypadku musimy nabyć kartony, narożniki, palety i paski do spinania gotowych palet. Koszty te wynoszą około 0,40 zł do każdego kilograma, a owoce musimy przygotować do sprzedaży w gospodarstwie. Najwyższa oferta tego typu, którą potwierdziliśmy to stawka 1,50 zł/kg.

Razem z Idaredem wznowił się handel Glosterem. Warto dodać, że przez wiele jesiennych i zimowych tygodni odmiana w ogóle nie była wyszczególniona w cennikach grup producenckich.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here