Ile gruszek zmagazynowano w chłodniach według WAPA?

gruszki

Obok comiesięcznych szacunków zmagazynowanych jabłek, WAPA publikuje także statystyki dotyczące gruszek. Na początku grudnia minionego już roku w europejskich chłodniach było o 10% więcej gruszek niż rok temu. 

Zapasy gruszek w Polsce (rok do roku) wzrosły o 22% z 41 000 do 50 000 ton. W skali całej UE zmagazynowane wolumeny wzrosły z 655 do 721 tyś. ton. Mimo tego sprzedaż wysokiej jakości owoców przebiega płynnie zarówno w krajach Beneluksu i w Polsce. Obecnie najczęściej spotykaną ceną zakupu Konferencji w grupach producenckich jest stawka 2,80 zł/kg za owoce powyżej 60 milimetrów. Z kolei na rynkach hurtowych „gruba” Konferencja sprzedawana jest po 70 zł za 20-kilogramową skrzynkę (3,50 zł/kg).

W zestawieniu poszczególnych krajów prowadzi Holandia (233 tyś. ton), a tuż za nią jest Belgia (221 tyś. ton). Po wyjątkowo niskich zbiorach we Włoszech w 2021 roku, w tym sezonie notowaliśmy wzrost produkcji. Widać go także zapasach gruszek. Chociaż są one o 155% wyższe niż rok temu to i tak daleko im do wolumenów sprzed dwóch lat.

Jeśli chodzi o odmiany to nie może być zaskoczenia. Nadal bezdyskusyjnie „królową” gruszek jest w Europie Konferencja i przez wiele lat to się nie zmieni. Stanowi ona aż 70% wszystkich gruszek w europejskich chłodniach. Dominuje również w Polsce.

zapasy gruszekźródło: wapa-association.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here