Ile kosztują i jak prezentują się „zwykłe” jabłka na włoskim rynku hurtowym?

Kilkukrotnie informowaliśmy o cenach jabłek klubowych na włoskich rynkach hurtowych. Jak prezentują się tam popularne odmiany sprzedawane w zwykłych łuszczkach?

Klubowe odmiany wprowadzają na rynek największe konsorcja konsolidujące włoskie spółdzielnie ogrodnicze. Ale w warunkach rynkowych w sprzedaży są również jabłka sprzedawane poprzez tradycyjny łańcuch dostaw. Na zachodnich rynkach hurtowych nie znajdziemy drewnianych skrzynek. Jabłka są oferowane w kartonach, łuszczkach lub w plastiku wielokrotnego użytku.

„Zwykłe” jabłka, czyli odmiany, które nie są ani klubowe, ani sprzedawane pod marką, rzecz jasna są nieco tańsze. Należy pamiętać, że we Włoszech, a także na zachodzie Europy model handlu hurtowego, jaki znamy w Polsce praktycznie nie istnieje. Sadownicy sprzedający hurtem swoje owoce są rzadkością. Handlem zajmują się przede wszystkim zawodowcy – hurtownicy.

Jak widać na zdjęciach, jakość jabłek jest bardzo wysoka. Za owoce powyżej 80 milimetrów średnicy nabywcy muszą zapłacić najczęściej 1,00 euro za kilogram. O 5 – 10 centów tańsze są mniej znane odmiany uprawiane lokalnie. Zdjęcia wykonała redakcja portalu italiafruit.net na rynku w miejscowości Cesena niedaleko Rimini i publikujemy je dzięki uprzejmości włoskiego serwisu.

Golden Delicious / 80mm + / 4,69 zł/kg

Golden Delicious

Red Deliocious / 85 – 90 mm / 4,69 zł/kg

Red Delicious

Gala / 80 mm + / 4,69 zł/kg

Gala

Fuji / 80 – 90 mm / 4,69 zł/kg

Fuji

źródło i zdjęcia: italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here