Importowane owoce powinny spełniać te same wymogi co produkowane w Unii

czereśnie import

Hiszpański Minister Rolnictwa złożył wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie „klauzuli lustrzanych” w imporcie owoców i warzyw spoza Unii Europejskiej. Co to takiego?

Wniosek ten zakłada, że świeże produkty importowane spoza Unii Europejskiej musiałyby spełniać te same standardy i przechodzić takie same kontrole, co produkty unijne. Jest to szczególnie istotne wobec coraz wyższych wymogów produkcji w UE oraz ograniczania zużycia środków ochrony roślin.

Minister uważa za konieczność, aby Unia Europejska wymagała od importowanych produktów spełniania takich samych standardów w zakresie zdrowia, dobrostanu zwierząt, ochrony roślin i środowiska jak dla krajów Wspólnoty. Chodzi bowiem o uczciwe warunki konkurencji. 

Postulat ten pojawia się od kilku miesięcy w branży rolniczej i ogrodniczej w związku z wprowadzaniem Zielonego Ładu. Zachodzi bowiem obawa, że produkty spoza UE, które będą tańsze w produkcji dzięki szerszej palecie środków ochrony i nawozów będą masowo importowane do Wspólnoty i tym samym obniżą ceny owoców czy warzyw wyprodukowanych w Unii.

Postulat popiera także wielu polskich polityków i działaczy rolniczych. Niemniej i w tym wypadku spotykamy się z negatywnymi głosami. O ile przeciwnicy rozwiązania są w mniejszości, to pada argument, że skuteczne kontrole będą niezwykle trudne bądź nawet niemożliwe.  

źródło: hortinfo.es

 

 

3 KOMENTARZE

  1. Czyli mamy podwójne standardy? Co za debil wymysli politykę niszczenia Rolnictwa ue kosztem innych? Gdzie równe choćby prawa a powinno być na odwrót. Tak jak Niemcy bronią swojego rynku np.przed naszymi produktami to ue powinna bronić swojego rynku a jest na odwrót. Może komisarze z pis coś się wypowiedza na ten temat? Moze koniec tego j. …nego lansu..

    • To już było jak przewodniczącym rady był Tusk, nie wiem po co on tam był, i czy cokolwiek dobrego zrobił tam dla Polski mając większość zaplecza wiodącej Parti Ludowej w UE. Pis jest tam chłopcem do bicia i wygryzienia, bo dzieli ich przepaść moralna i ideowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here