Inflacja według GUS (nieznacznie) spada drugi miesiąc z rzędu

jabłka targowisko

GUS opublikował szybki szacunek cen towarów i usług za grudzień z niewielkim opóźnieniem. Eksperci i przeciętni Polacy niezmiennie traktują oficjalne dane z dużą rezerwą.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2022 roku
w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 16,6%, jednak w skali miesiąc do miesiąca mówimy o wzroście cen na symbolicznym poziomie 0,2%. Od listopadowego szczytu na poziomie 17,9% mówimy o spadku inflacji o zaledwie 1,3%.

Jednak znacznie więcej komentarzy ekspertów dotyczy poziomu inflacji w najbliższych miesiącach. Jak wiemy od początku roku wzrósł VAT na paliwa. Przy prawdopodobnym wzroście cen hurtowych będzie się to przekładać się na ceny wszystkich towarów i usług. Do 23% wzrósł VAT na gaz, co również bez wątpienia przełoży się niekorzystnie na wyższe ceny wybranych produktów (np. pieczywo).

Podsumowując, jeśli nie zmienia się polityka finansowa państwa i rosną stawki podatku VAT w przypadku nośników energii jest prawdopodobne, że inflacja w nadchodzących miesiącach znów zacznie wyraźnie rosnąć. Niezależni eksperci zwracają uwagę i nierzadko wyliczają rzeczywistą inflację na poziomie nawet 40% w skali rocznej.

inflacjaźródło: stat.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here