Jabłka przemysłowe: jest taniej i jak na razie stabilnie

suchy przemysł

Ceny jabłek przemysłowych nieco spadły w porównaniu ze stawkami sprzed kilku tygodni. Sytuacja na rynku jest na razie dosyć stabilna. Warto jednak mieć na uwadze stosunkowo duże ilości jabłek z komór chłodniczych, jakie trafiają do przetwórstwa.

Najwyższe stawki dotyczą tradycyjnie odmian zielonych do produkcji musów i przecierów. Za Goldena Deliciousa i Mutsu pośrednicy oferują 0,55 – 0,57 zł netto za kilogram. Sadownik otrzymuje zatem finalnie około 3 groszy za kilogram więcej. „Mokry przemysł” do produkcji koncentratu jabłkowego jest skupowany po 0,40 – 0,42 zł netto za kilogram.

Zapowiadane przed przetwórców obniżki po weekendzie majowym jak na razie nie miały miejsca. Niemniej nie można ich wykluczyć. Sadownicy i pośrednicy informują nas o dużej podaży jabłek przemysłowych na zakładach przetwórczych. Do tłoczenia kierowane są całe komory chłodnicze w których zamknięto jabłka po gradzie. W związku z powyższym przetwórcy nie odczuwają niedoborów surowca. Z drugiej strony notujemy dobry popyt i stabilne bądź nieznacznie rosnące ceny soków i koncentratów.

Razem z jabłkami do tłoczenia nieco staniały jabłka na obieranie. Red Jonaprince, Jonagold, Ligol i Idared są kupowane od 0,60 do 0,70 zł netto za kilogram netto. Minimalna wymagana jędrność to 5 kG. Część kupujących zastrzega w ogłoszeniach, że nie kupuje Red Jonaprinca. Powodem ma być występowanie „czekolady” czyli oparzelizny powierzchniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here