Jabłka przemysłowe w przerwie świątecznej

jabłka zimą

Świąteczna przerwa w produkcji to brak handlu jabłkiem przemysłowym w tradycyjnym wydaniu. Tylko zakontraktowany surowiec jest obecnie przetwarzany.

Trudno dziś dyskutować o cenie zakupu jabłek przemysłowych, jeśli skup w tradycyjnej formie nie jest prowadzony. Są za to oferty sadowników. Te są dosyć zróżnicowane. Najczęściej oczekiwaną ceną jest 0,50 zł/kg. Wystawione na sprzedaż partie to najczęściej od kilkudziesięciu do stu skrzyniopalet. Kupujący znajdą także wyższe oferty konkretnych odmian, nawet schłodzonych. Chodzi o Boskoopa czy Goldena Deliciousa na przeciery. W tym wypadku mniejsze partie są oferowane po 0,60 – 0,70 zł/kg.

Tradycyjnie między świętami Bożego Narodzenia, a świętem Trzech Króli zdecydowana większość przetwórni w Polsce nie przetwarza jabłek przemysłowych. Zazwyczaj produkcja wznawiana jest 7 stycznia. Nie inaczej będzie w 2023 roku, chociaż są nieliczne wyjątki.

Zatem w tradycyjnym handlu jabłkami przemysłowymi notujemy całkowite wyhamowanie, które przejawia się między innymi w braku ofert zakupu. Niemniej nieliczne zakłady przetwarzają obecnie zakontraktowany jesienią surowiec. Przypomnijmy, że cena na grudzień wynosi 0,45 zł/kg. Natomiast za kilka dni rozpoczną się styczniowe dostawy omówione po 0,50 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here