Jak kształtują się pierwsze oferty kupna tegorocznych jabłek?

Piros skrzynka

Chociaż zbiory Pirosa w pełni to duże podmioty handlowe dopiero rozpoczynają jego zakupy. Obok Pirosa kupowane są też inne letnie odmiany jabłek jak Sander, Paulared czy Delikates. Ceny nie satysfakcjonują sadowników.

Pierwsze oferty zakupu dla jabłek odmiany Piros o średnicach od 70/75 do 95 milimetrów wahają się od 1,00 do 1,20 zł za kilogram. Za jabłka od 60/65 do 70/75 sadownicy otrzymają po sortowaniu 0,60 zł za kilogram lub… będą one sprzedane w cenie jabłek przemysłowych. Bez wątpienia uzależnianie wyższej ceny od średnicy powyżej 75 milimetrów jest bardzo niekorzystne z punktu widzenia dochodów producentów.

Niestety, pierwsze oferty nie satysfakcjonują większości sadowników. Odwrotnie niż w przypadku początku zakupu czereśni i śliwek ceny w grupach producenckich i prywatnych firmach są niższe od tych, jakie można otrzymać na rynkach hurtowych. Wysokiej jakości Pirosa sprzedamy bowiem po nieco wyższych cenach niż 1,00 zł za kilogram. Tu tradycyjnie jednak dochodzi ryzyko, jakie towarzyszy sprzedaży hurtowej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here