Jak się ma koncentrat jabłkowy za oceanem?

Produkcja koncentratu jabłkowego

Koncentrat jabłkowy, jego ceny i produkcja to nieodłącznie towarzyszący sadownikom temat do dyskusji. Zwłaszcza w roku, w którym zanosi się na rekordy cen jabłka przemysłowego.

Przeglądając National Apple Processing Report wykonany przez amerykańskie federalne Ministerstwo rolnictwa dowiadujemy się ciekawych rzeczy o tamtejszym rynku i trendach.

O ile w Polsce cena jabłek przemysłowych jest ogólnie znana o tyle ceny koncentratu owiane są tajemnicą. Z raportu wynika, że ceny koncentratu w stanach powoli rosną. W sierpniu 2019, dla dostawców z Europy ceny wynosiły od 8,30 zł/l do 8,82 zł/l. W raporcie zaznaczono, że cena nie obejmuje kosztów transportu, ale wliczone jest w nią cło. Biorąc pod uwagę, że jeszcze sprzedaje się koncentrat z ubiegłorocznych jabłek, cena, może wprawiać w osłupienie.

Raport ukazuje także stany magazynowe koncentratów owocowych. Wyszczególniono stany magazynowe koncentratu pomarańczowego, jako najpopularniejszego w stanach. Niestety nie wyszczególniono stanów magazynowych koncentratu jabłkowego, a ujęto go zapewne w rubryce „inne”. W Polsce przydało by się, obok raportowania zbiorów i zapasów jabłek, raportowanie właśnie zapasów mrożonek i koncentratów owocowych.

Karol Pajewski

Czytaj także: Węgierki w cenie

1 KOMENTARZ

 1. Ceny koncentratu jabłkowego z Europy na rynku USA , cena w porcie wynosi obecnie od 7,25-7,55 $ za galon ( galon – 5,1 kg ) Tym samym cena koncentratu jabłkowego w USA w porcie po cle i frachcie wynosi : 1,42$-1,48$ za kilogram czyli od 5,58 zł/kg – 5,80 zł/kg . Od kilku tygodni notuje się cotygodniowe spadki cen .
  Cena koncentratu jabłkowego na bazie FOB China wynosi już tylko : 0,90 $ czyli 3,53 zł/kg .
  Sezon w Państwie Środka rozpoczyna się na 7-10 dni .
  Cena jabłek w Polsce wynosi obecnie : 0,70-0,72 zł/kg w zakładzie , średnie zużycie na 1 kg zagęszczonego soku : 7,2 kg jabłek na 1 kg koncentratu , 7,2 kg x 0,70zł = 5,04 zł – koszt samego surowca , bez kosztów przerobu , bez opakowania i bez transportu .
  Przy cenie jabłek przemysłowych 0,70 zł/kg – produkcja koncentratu jabłkowego jest całkowicie nieopłacalna .
  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię