Jak ułatwić pracę rolnikom nie będąc w UE?

nawozy termin platnosci

Serbscy rolnicy przez rok będą kupować importowane nawozy azotowe bez cła. To niezwykle skuteczna forma wsparcia ze strony tamtejszego rządu.

Jak doskonale wiedzą rolnicy ze wszystkich specjalizacji, nawozy drastycznie podrożały w stosunku do ubiegłego roku. Dotyczy to wszystkich krajów Europy w różnym stopniu. W porównaniu do 2020 roku mówimy nawet o wzrostach rzędu 200, 300 czy 400%. Rozwiązaniem, jaki zastosował polski rząd był zerowy VAT na nawozy i środki ochrony roślin przez sześć miesięcy.

Serbowie poszli o krok dalej. Wszystko dzięki możliwości prowadzenia podmiotowej polityki celnej. Na początku 2022 roku tamtejszy rząd zdecydował o zniesieniu ceł na import nawozów azotowych i amoniaku bezwodnego (surowiec do produkcji nawozów azotowych). Tym samym import był prostszy, a ceny spadły.

Początkowo przepisy miały obowiązywać do 22 lipca, jednak serbski rząd właśnie przedłużył zerowe cło do końca roku. Dzięki temu zabiegowi spadły ceny nawozów azotowych kosztem nieco niższych wpływów do budżetu. Tak czy inaczej jest to realne wsparcie dla rolników w trudnych czasach.

Bycie członkiem Unii Europejskiej to szereg korzyści. Ale nie zapominajmy o wadach. Jedną z nich jest brak możliwości prowadzenia suwerennej polityki celnej, która jest niezwykle istotna. Przykład Serbii pokazuje, jak można wprowadzać decyzje, które mogą szybko wpłynąć na korzyść danej branży w kraju wobec realnego kryzysu. 

źródło: agrotv.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here