Mechanizm wycofania jabłek deserowych do przetwórstwa jest dosyć złożony i bardzo szczegółowo opisany. Ponadto ARiMR zakłada liczne kontrole i stałe raportowanie działań przez zakłady przetwórcze. Jak będą wyglądać poszczególne zagadnienia?
Rozporządzenie w pierwszej kolejności zakłada zgłaszanie się do ARiMR zakładów przetwórczych chętnych do wzięcia udziału w mechanizmie. Następnie na dostawach i przetwórstwie, a na końcu na złożeniu wniosku w Agencji podpartego dokumentami sprzedaży i kopiami wymaganych dokumentów.
Realizacja dostaw:
Potwierdzeniem realizacji dostawy jabłek do przetwórcy jest dokument sporządzony przez przetwórcę na formularzu udostępnionym przez ARiMR potwierdzającym odbiór jabłek. Będzie on zawierał informacje:
1) Identyfikujące przetwórcę:
a) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres, siedzibę i adres przetwórcy,
b) numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz numer NIP
2) Dotyczące jabłek będących przedmiotem danej dostawy:
a) masę netto jabłek spełniających wymagania
b) datę dostarczenia i odbioru dostawy
c) miejsce dostarczenia dostawy
d) numer partii dostarczonych jabłek w ramach dostawy
3) Identyfikujące sadownika dostarczającego jabłka
a) imię i nazwisko albo nazwę podmiotu,
b) numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz numer NIP
c) numer identyfikacyjny
Wniosek o udzielenie pomocy:
Wnioski (niezależnie od tego czy składa go organizacja producentów czy producent indywidualny) muszą zostać złożone do 30 czerwca 2022 roku na formularzu udostępnionym na stronie internetowej Agencji. Wniosek musi zawierać:
- Podstawowe dane personalne oraz informacje o gospodarstwie
- Numer rachunku bankowego podmiotu ubiegającego się o pomoc
- Informacje o ilości jabłek, które zostały dostarczone do przetwórcy i spełniają wymagania
- Oznaczenie działek ewidencyjnych, na których była prowadzona uprawa jabłek objętych wnioskiem
- Kopie dokumentów potwierdzających realizację co najmniej jednego z działań wymienionych w załączniku do rozporządzenia
- Kopie faktur potwierdzających dokonanie przez przetwórców zakupu jabłek
- Świadectwo zgodności z normami handlowymi Unii Europejskiej dla świeżych owoców i warzyw potwierdzające zgodność jabłek objętych wnioskiem z wymaganiami
Zakłady przetwórcze:
Obok organizacji producentów i indywidualnych sadowników w programie uczestniczą także przetwórnie. Mogą one zgłaszać chęć w uczestnictwie w mechanizmie prezesowi ARiMR.
Agencja w rozporządzeniu informuje, że przeprowadzenie mechanizmu będzie ściśle kontrolowane. W związku z tym zakłady będą musiały wywiązać się ze szczegółowych wytycznych. Chodzi o codzienne lub cotygodniowe raportowanie dostaw i przedstawianie harmonogramu ich przetwarzania i magazynowania. Ponadto firmy muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie w ich zakładach skrupulatnych kontroli realizacji mechanizmu wycofania.
Płatności:
Środki z tytułu pomocy Agencja wypłaci do 30 września 2022 roku. Tylko wtedy wydane środki będą kwalifikowane przez Brukselę (zgodnie z przepisami) jako pomoc unijna.
Zakończenie mechanizmu:
Prezes Agencji ogłosi na stronie internetowej Agencji informację o wykorzystaniu w wysokości co najmniej 90% ilości jabłek, o której mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów. Ponadto Prezes ARiMR ogłosi informację o dacie zakończenia realizacji dostaw jabłek, które będą mogły zostać objęte pomocą.
źródło: gov.pl