Jak wygląda sytuacja na rynku mrożonych wiśni?

wiśnie Łutówka

Wielu przetwórców jest przekonanych, że do nowego sezonu zabraknie mrożonych malin. Nieco gorzej wygląda sytuacja na rynku mrożonych wiśni w przypadku których spadły zarówno ceny jak i popyt. Jak rozwinie się sytuacja do nowego sezonu?

W przeciwieństwie do mrożonym malin sytuacja wygląda nieco gorzej w przypadku mrożonych wiśni. W porównaniu z jesienią ceny znacząco spadły. Niestety, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych nie mamy pojęcia o krajowych zapasach mrożonek, soków i koncentratów. USDA monitoruje i raportuje tego typu dane co miesiąc.

Przez dłuższy czas ceny mrożonych wiśni 1 klasy utrzymywały się na poziomie 1,20 – 1,30 €/kg (5,46 – 5,92 zł/kg). Obecnie wraz ze spadkiem popytu ceny w przypadku polskich wiśni spadły do około 0,90 €/kg (4,10 zł/kg).

Przetwórcy i handlowcy zwracają uwagę, że w przypadku handlu mrożonkami aktualny okres roku podobnie jak w przypadku handlu świeżymi jabłkami co roku charakteryzuje się zastojem. Najprawdopodobniej dopiero koniec stycznia przyniesie ożywienie w handlu.

Jednocześnie trudno odpowiedzieć na pytanie czy ceny i popyt wzrosną przed rozpoczęciem nowego sezonu. Jedni są zdania, że mrożonek wystarczy do nowego sezonu. Z drugiej strony, gdy zabraknie malin i ich cena stanie się zaporowa, to może wzrosnąć popyt na wiśnie. Wówczas sprzedaż mrożonych wiśni przyspieszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here