Jaka cena jabłek zadowoli sadownika i konsumenta?

ceny jabłek

Pomimo tego, że wraz ze wzrostem podaży jabłek z tego sezonu, cena w hurcie nieco spada, to okazuje się, że cena detaliczna pozostaje niezmienna i jest w wielu miejscach taka sama, jak wczesnym latem.

Ceny jabłek deserowych budziły od pewnego momentu sezonu wiele emocji. Zarówno ceny w hurcie, jak i te detaliczne. Szczególnie te drugie były tematem wielu dyskusji wśród mieszkańców miast. Były też przyczyną wielu artykułów w ogólnopolskiej prasie. Jabłek w kraju brakowało już w czerwcu, więc ceny wzrosły do niespotykanych dawno poziomów. Tak działają nieugięte prawa rynkowe.

Zdecydowana większość transakcji na rynkach hurtowych w przypadku Pirosa była w ciągu ostatnich dni zawierana przy stawce około 4 zł za kilogram. Gołym okiem widać, że cenę detaliczną na poziomie 8 czy 9 zł dyktuje detalista.

Ale detalista jest najbliżej konsumenta i gdyby widział, że jabłek deserowych w takiej cenie nie sprzeda, to by ją obniżył. Zwłaszcza, że do 4 zł w hurcie jeszcze daleko. Można spojrzeć na tę kwestię z jeszcze innej perspektywy. Konsument jest od pewnego czasu poniekąd przyzwyczajony do takich cen jabłek deserowych. Pośrednicy to wykorzystują i nie ma w tym nic dziwnego, chodzi przecież o zysk.

W tym momencie można po raz kolejny poruszyć kwestię często zbyt szybkiego obniżania ceny przez sadowników na rynkach hurtowych. Poruszaliśmy ją wielokrotnie na łamach naszego portalu. Cena detaliczna jest o wiele bardziej stabilna. Nie ulega wątpliwości, że tak samo powinno być z cenami hurtowymi.

Czy w taki razie da się ustalić cenę która będzie satysfakcjonująca dla wszystkich uczestników rynku? Zapewne tak, jednak to będzie niezwykle trudne. Nie ulega wątpliwości, że 9 zł za kilogram jabłek to dość dużo. Wielu sadowników uważa, że ceny od 5 do 6 zł za kilogram jabłek deserowych w detalu mogą być przysłowiowym złotym środkiem w tym temacie. Zwłaszcza, gdy towarzyszyłyby temu bardziej stabilne stawki zakupu przez dużych pośredników (grupy i prywatne sortownie).

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jaka cena waszym zdaniem byłaby dobra dla wszystkich?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here