Jakie odmiany jabłek obecnie najtrudniej sprzedać w hurcie?

hurt jabłka

Kolejny dzień podaż jabłek na rynku hurtowym w Broniszach jest dosyć duża. Podobnie jest w przypadku gruszek. W ofercie jest natomiast już bardzo mało śliwek. Skupmy się jednak dla odmiany nie na cenach, a na tym, jakie odmiany jabłek obecnie najtrudniej sprzedać.

Gali poszukują eksporterzy, grupy producenckie. Jest ceniona jako odmiana eksportowa, a areał upraw w Polsce szybko wzrasta. Mimo to na rynkach najtrudniej sprzedaje się właśnie Galę. W jej wypadku nie ma znaczenia nawet sport. Polacy nie przywykli jeszcze do konsumpcji tej odmiany. W związku z tym, na rynkach hurtowych trudno jest ją sprzedać, a ceny transakcyjne pozostawiają wiele do życzenia.

Jeden z sadowników sprzedających na Broniszach, sprzedaje cały samochód Gali Must już trzecią dobę. Jabłka przygotował tradycyjnie w dwóch sortach. Ceny wywoławcze to 25 zł (1,66 zł/kg) za grube jabłka i 20 zł (1,33 zł/kg) za drobne jabłka. Niestety, przez tak długi czas sprzedał zaledwie 30 skrzynek jabłek wyższej jakości. Pytany o drugi sort, odpowiada „o drobne nawet nikt nie pyta”.

W kontekście kilku ostatnich dni, co ciekawe w tej kwestii małego zainteresowania przoduje Jonagored. Sadownicy, z którymi rozmawialiśmy zastanawiają się z czego wynika brak popytu na Jonagoreda. Zgodnie twierdzą, że podaż nie jest tak duża, aby zahamować sprzedaż. W ubiegłym roku nie było podobnych kłopotów. Obecnie realna cena za jabłka dobrej jakości w grubym sorcie to 20 zł za skrzynkę (1,33 zł/kg). 

Ponadto stosunkowo trudno jest również sprzedać Glostera. Jednak jego oferta w porównaniu z wolumenem pozostałych odmian jest symboliczna. Dziś na rynku w Broniszach trudno było go odnaleźć wśród innych oferowanych odmian. Tradycyjnie, przy dużej podaży, najtrudniej sprzedać jabłka najniższej jakości niezależnie od odmiany. To jest niezmienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię