Jakie są średnie ceny sprzedaży jabłek przez grupy producenckie?

Szampion

Dane z Ministerstwa Rolnictwa wykazują, że ceny sprzedaży jabłek przez organizacje producentów procentowo wzrosły bardziej niż ceny zakupu tych samych jabłek na sortowanie. Grupy średnio skupowały jabłka po 1,03, a sprzedawały po 2,24 zł/kg.

W przypadku cen zakupu i sprzedaży jabłek deserowych, porównanie przełomu listopada i grudnia z drugim tygodniem grudnia skutkuje bardzo ciekawymi wnioskami. Organizacje producentów sprzedawały jabłka średnio o 8,5% drożej, a skupowały o 3,7% drożej. Można to wyjaśnić rosnącymi kosztami przygotowania jabłek do sprzedaży. Natomiast z punktu widzenia sadownika, bez wątpienia nie będzie to polityka handlowa zasługująca na uznanie.

W tabeli przygotowanej przez Ministerstwo Rolnictwa widzimy średnie ceny sprzedaży wysortowanych jabłek przez grupy producenckie. W drugim tygodniu grudnia najbardziej wzrosły ceny sprzedaży Gali (+6,1%) oraz Goldena (+9,7%). W zestawieniu cenowo dominuje jednak Boskoop, który przed świętami w większych ilościach trafia do marketów. Ceny dotyczą 100 kilogramów jabłek. Zatem średnia cena sprzedaży Boskoopa wynosi 2,57 zł/kg. Średnia (ważona) sprzedaży wszystkich odmian wyniosła w drugim tygodniu grudnia 2,24 zł/kg.

 

 

Jeśli chodzi o ceny zakupu jabłek na sortowanie to z wyjątkiem Gali również notujemy nieznaczne wzrosty cen. Pomimo spadków, najdroższa nadal jest Gala – średnio 1,10 zł/kg, a najtańszy Szampion – 0,89 zł/kg. Procentowo najbardziej wzrosły natomiast ceny zakupu Jonagoreda – o 12,6%. Średnia (ważona) cena zakupu wszystkich odmian wyniosła w drugim tygodniu grudnia 1,03 zł/kg. 

źródło: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej / Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here