Jest wyczekiwany wzrost cen wiśni na mrożenie – na razie symboliczny

ceny wiśni

Zgodnie z pogłoskami, które można było usłyszeć już od kilku dni, dziś zdrożały wiśnie na mrożenie. Pierwsze ze skupów zaczęły oferować 1,80 zł/kg.

Wzrost cen wiśni na mrożenie spowodowany jest podwyżkami cen towaru kierowanego do tłoczenia. Skupy już od kilku dni systematycznie podnosiły ceny wiśni na tłoczenie. Już pod koniec ubiegłego tygodnia niektórzy pośrednicy oferowali od 1,30 do 1,50 zł/kg. A warto dodać, że dodatkowym argumentem był odbiór z podwórka i gotówka od ręki.

Jak do tej pory wszystkie mroźnie oferowały około 2,00 zł/kg. W większości punktów w mazowieckim ceny od kilku dni wynosiły 1,70 zł/kg – niektóre płaciły mniej i dopiero pod koniec tygodnia podniosły ceny wiśni.

Dziś pierwsze skupy zaczęły płacić 1,80 zł/kg i zdaniem niektórych uczestników rynku tendencja nadal będzie wzrostowa, ponieważ jest duże zapotrzebowanie na wiśnie na tłoczenie – stąd wzrosty cen. Różnica między stawkami stawała się zbyt mała, aby ceny wiśni na mrożenie pozostały na tym samym poziomie.

Nie można jednak zapomnieć, że niektóre skupy wciąż płacą znacznie mniej mimo że cena na zakładach wzrosła. 

 

 

2 KOMENTARZE

  1. Czy wokół produkcji owoców -surowca dla przetwórstwa musi trawać ten marazm !? Czy rząd , musi zajmowąc się produkcją surowca dla poszczególnych Zakładów, dla których warunkiem istnienia są właśnie te surowce : jabłaka , truskawki, wisnie ,porzeczki ,agrest.? Konieczne jest pytanie i odpowiedz :Dlaczego Zakłady posiadające ogromne moce przetwórcze , nie mają potrzeby , mogą bagatelizować sprawę zorganizowania SOBIE tego surowca !!!. Twierdzę ,że żaden z tłoczni i chłodni nie ma kontraktów , jesli nieliczni pod wpływem ustawy zawierają te kontrakty- to są one fikcją ; bo nie zawieraja gwarancji ceny minimalnej. W dyskusjach o cenach minimalnych stosuje się metodę ” na wróżkę ” a podejmowane decyzje w sprawie ogłaszania cen na podstawie jednego kryterium ” zobaczymy za ile złotych a częściej groszy “uda się wyłudzić ” ten skarb -surowiec !! Nie ma nic bardziej prostego niz policzyc koszty produkcji 1 tony owocu , bo je.sli Panowie mówicie o cenie minimalnej to wyliczone koszty są jedynym wskaznikiem określenia tego parametru !!! Inna rozmowa jest dywagacją na ten temat. A więc rolą rządu jest uporządkować ten bajzel, administracyjnie zmusić tych wybitnych przemysłowców do zagwarantowania sobie przy pomocy kontraktacji i ustalenia ceny minimalnej gwarantowanej – o zwrot kosztów upraw, wspólpracowac i monitorowąć “swój ” surowiec, organizowac : harmonogram dostaw jego skup. Zakład bez bazy surowcowej nie ma prawa istnienia !!! Surowce z zewnątrz muszą być dopuszcane w wyjątkowych przypadkach pod grożbą kar jesli nie zagospodarował zakontraktowanych ilo. Rząd jesli ma mozliwości w tej materii – zmusić do wykorzystania własnego polskiego potencjału w sposób cywilizowany.

  2. Jestem ciekaw jakie ceny skupu Zakłady przetwórcze i podmioty skupu wykazują we wnioskach kredytowych,jakie ilosci surowca i w oparciu o jakie faktyczne dane o uprawach – jaka jest wiarogodnosc tych danych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności