Kiedy obniżki cen zawitają na stacje benzynowe? W hurcie najtaniej od 11 miesięcy

stacja paliw

Od kilku dni zastanawiamy się, kiedy taniejąca w hurcie ropa naftowa będzie miała swoje odzwierciedlenie w cenach, które widzimy na stacjach benzynowych. A tak niskich stawek w hurcie nie mieliśmy od wielu miesięcy!

Uogólniając można powiedzieć, że aktualnie średnie ceny za baryłkę wynoszą około 72 dolarów. Warto spojrzeć na oba wykresy, na których widać, jak kształtowały się ceny w ujęciu rocznym, a także w ciągu ostatniego miesiąca. Pokazują, z jak znaczącymi obniżkami mamy do czynienia.

Niestety, ceny na stacjach nadal pozostawiają wiele do życzenia. W momencie, kiedy na początku roku stawki hurtowe poszły gwałtownie w górę, to samo dosłownie z dnia na dzień zaobserwowaliśmy na stacjach benzynowych. Dziś natomiast przy 20-procentowej obniżce w hurcie nadal płacimy astronomiczne ceny.

Przypomnijmy, że aktualne ceny w hurcie są niemalże na tym samym poziomie co w grudniu 2021 roku, kiedy na stacjach kupowaliśmy paliwo po 5,50 zł/l…

Wszyscy zastanawiamy się, co będzie po Nowym Roku, kiedy wróci VAT. Niestety, w tym przypadku wynosi on aż 23%. Jeżeli ceny na stacjach nie zostaną obniżone (za czym przemawiają stawki w hurcie), niestety, tankując będziemy musieli płacić jeszcze więcej.

Oczywiście, spotykamy się z tłumaczeniem, że to nie marże są tak wysokie, a zdrożały chociażby stawki za transport. Jednak czy powinniśmy zaufać tym tłumaczeniom?

Hurtowe ceny ropy naftowej w ujęciu rocznym
Hurtowe ceny ropy naftowej w ujęciu miesięcznym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here