Kiedy sprzedać, kiedy kupić gruszki – metoda Belgów

gruszki

Belgijscy sadownicy produkują znacznie więcej gruszek niż jabłek. Znany jest również pragmatyzm Belgów i Holendrów w handlu gruszkami. Na potrzeby handlu, badania rynku i nastrojów powstał w Belgii kilka lat temu indeks FTC dla gruszki Konferencji. Jak się go wylicza i czemu służy?

Dane do wyliczenia indeksu pochodzą z największej belgijskiej organizacji producentów owoców (BFV) oraz z aukcji owoców Belorta. Surowe dane są przeliczane w formule matematycznej i dają wartość indeksu. Na internetowe stornie możemy zobaczyć ich wizualizacje na wykresach. Wtorkowe i czwartkowe notowania cen dla każdego rozmiaru Konferencji dają bardzo dokładny obraz aktualnej sytuacji na rynku.

Wyliczanie wartości liczbowej przebiega w następujący sposób:

(10% ceny rozmiaru 50) + (20% ceny rozmiaru 55) + (35% ceny rozmiaru 60) + (25% ceny rozmiaru 65) + (10% ceny rozmiaru 70)

Przeliczenie i uśrednienie cen za jakie są zawierane transakcje, daje zarówno handlowcom jak i producentom bardzo dokładny obraz rynku. Wykres indeksu obrazuje nastroje w branży i trendy kupujących. Na jego podstawie sadownicy podejmują decyzje o sprzedaży, a hurtownicy decyzje o kupnie.

Dla przykładu indeks AB (80% gruszek pierwszej klasy i 20% drugiej klasy) wyniósł w sierpniu 0,63€ (2,86 zł/kg). W związku z wyższymi zbiorami i dużą podażą, wartość wrześniowej wartości indeksu spadła w miniony wtorek do 0,49€ (2,19 zł/kg). Obecnie Belgowie obserwują zatrzymanie trendu spadkowego i prognozują powolne wzrosty cen Konferencji w najbliższych tygodniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here