Kolejne rekordy cen w Serbii i Bośni, ale są też problemy

malina na krzaku

Trend wzrostowy cen malin na Bałkanach nie słabnie. Zakłady rywalizują o surowiec. Producenci muszą jednak uporać się z kolejnym problemem – szarą pleśnią.

Ceny skupu w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie biją kolejne rekordy. W Bośni przedstawiciele mroźni oferują 7,5 KM/kg, czyli aż 18,22 zł/kg. Podobne ceny obowiązują w Serbii. Mroźnie przebijają się ofertami i oferują płatność gotówką.

Jednak tak ekstremalnie wysokie ceny nie dają plantatorom wysokich zysków. Są one niższe od ubiegłorocznych. Plonowanie w tym roku jest rekordowo niskie między innymi przez ostatnie 40 stopniowe upały. Przedstawiciele branży informują, że wysokie ceny w jednym sezonie nie rozwiążą ich problemów. Produkcja malin w Serbii potrzebuje nowego planu uprawy.

Po długotrwałej suszy i bardzo wysokich temperaturach nad główne zagłębia upraw malin przyszły obfite deszcze. Opady oczywiście cieszą producentów. Niemniej w przypadku malin mogą skończyć się szarą pleśnią. W połączeniu z wysoką wilgotnością i wysokimi temperaturami występują idealne warunki do rozwoju grzyba. Tamtejsi doradcy zalecają stosowanie środków ochrony z jak najkrótszym okresem karencji, aby nie przerywać zbiorów.

skup malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here