Kończą się zapasy mrożonych malin na Ukrainie

mrożone maliny ukraina

Dużo miejsca ostatnio poświęcamy zagadnieniom mrożonych owoców. Aktualna sytuacja na rynku będzie miała bezpośredni wpływ na popyt i ceny w nowym sezonie. W ostatnich tygodniach ceny mrożonek rosły, także tych ukraińskich. Jednak, jak się okazuje, ukraińskie mroźnie są już niemalże puste. Tak twierdzi przedstawiciel mroźni Atlas.

Przeglądając statystyki i wykresy, można zauważyć, że ceny ukraińskich malin wzrosły rok do roku o około 50%. Ceny stale rosły także w przeciągu pierwszego kwartału 2020 roku ze względu na kurczące się zapasy.

Z końcem marca niemal wszyscy przetwórcy na Ukrainie byli już wyprzedani z mrożonej maliny. Najwyższe ceny dla ukraińskich mrożonych malin w tym sezonie to 2,05 – 2,10 €/kg.

Zdaniem analityków to był kolejny, dobry rok dla ukraińskiej branży jagodowej. Pomimo złej pogody i niższych plonów udało się wyeksportować z kraju 47 000 ton mrożonek w 2019 roku.

Prognozowany wzrost eksportu sezon do sezonu ma wynieść 15% (czerwiec 2019 – czerwiec 2020 do okresu czerwiec 2018 – czerwiec 2019). Chociaż Ukraina stara się dywersyfikować kierunki eksportu z widocznymi efektami, to nadal największym odbiorcą jest Polska.

Puste mroźnie oznaczają po pierwsze, znaczne wzrosty dla tych, którzy mają jeszcze produkt do zaoferowania. Po drugie, to pierwsza zmienna do wyższych cen skupu surowca. Przetwórcy, zarówno na Ukrainie, jak i w innych krajach, będą chcieli jak najszybciej skupić owoce niezbędne do wykonania swoich kontraktów. 

 

Źródło: iegvu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności