Nasz rozmówca kupił dziś 2000 litrów oleju napędowego w hurcie po 7,22 zł/litr brutto. Za trzy tygodnie w życie wchodzi embargo na rosyjskie paliwa, jednak eksperci nie przewidują większych zawirowań na rynku.
Obok decyzji o zakupie nawozów wiosną, kolejną strategiczną decyzją dla niejednego gospodarstwa sadowniczego jest zakup paliw w hurtowych ilościach. Kupić 2000 czy 3000 litrów? Kupić teraz czy poczekać? Co jeśli kupię, a paliwa stanieją? To pytania, które sadownicy zadają sobie praktycznie każdego roku. Obecnie sytuacja jest złożona i trudno dokładnie przewidzieć, jak będą kształtowały się ceny za 2 czy 3 tygodnie.
Zwiększony popyt na paliwa notowany jest praktycznie od końca listopada, co potwierdzili w rozmowie z nami hurtownicy. Wówczas rolnicy chcieli uchronić się przed wzrostami cen spowodowanymi wzrostem podatku VAT. Tak się jednak nie stało i PKN Orlen znacząco obniżył stawki hurtowe, przez co ceny na stacjach nie uległy istotnym zmianom.
Zakup większych ilości paliwa przed końcem roku był determinowany obawą o wzrosty cen. Obecnie popyt nie spada i również jest podyktowany obawami o zawirowania na rynku paliw w związku z embargiem na rosyjskie paliwa. Jednak na przełomie starego i nowego roku ceny hurtowe znacząco nie zmieniły się. W ostatnich dniach grudnia sadownicy płacili około 7,25 zł/litr brutto, a obecnie wspomniane wyżej 7,22 zł/litr brutto. Jeśli chodzi o hurtowe ceny ON to od ostatniego dnia 2022 roku wahają się 6,00 do 6,09 zł za litr netto.
W ostatnich dniach coraz więcej mówi się o embargu na paliwa gotowe z Rosji. Decyzje zapadły wiele miesięcy temu i zdaniem ekspertów Orlenu jesteśmy na to (jako kraj) przygotowani. W związku z tym unijne embargo nie przyniesie złamania na rynku, a jedynie możliwe krótkotrwałe zawirowania. Przepisy wchodzą w życie 5 lutego. Od tego momentu olej napędowy z Rosji nie będzie trafiał na europejskie rynki. Nie oznacza to jednak, że rosyjska ropa całkowicie zniknie z naszego rynku. Embargo nie dotyczy transportu surowca rurociągami. Na przykład z rurociągu przyjaźń korzystają Polska, Niemcy, Czechy, Słowacja i Węgry.