Lobo, Corland i Konferencja w górę – Bronisze, 13.02.2023

gruszki Bronisze

Co słychać na rynku w Broniszach? Popyt oraz ceny Lobo i Cortlanda nieco wzrosły. Ceny gruszek natomiast przekroczyły poziom 100 zł za skrzynkę.

Zapytaliśmy sadowników, jak w wczoraj i dziś przebiegał handel na rynku hurtowym w Broniszach. Ogólnie podaż jabłek jest w ostatnich dniach wyraźnie mniejsza. Nie wpływa to jednak pozytywnie na ceny i sprzedawane przez producentów wolumeny. Nadal na rynku operuje niewielu kupujących.

O ile jeszcze dwa tygodnie temu ceny wszystkich odmian były niemal identyczne to obecnie z powrotem zaczęły się one różnicować. Spadająca podaż Lobo i Cortlanda sprawiły, że kupujący są w stanie zapłacić za odmiany maksymalnie 30 zł za skrzynkę (2,00 zł/kg). Niestety ceny popularnych odmian pozostają na tych samych poziomach od tygodni. Owoce niższej jakości sprzedawane są najczęściej po 15 – 17 zł za skrzynkę (15 kilogramów), czyli w cenach od 1,00 do 1,13 zł/kg.

W ostatnim czasie informowaliśmy także o wzrostach cen gruszek. Rosły ceny za wagę w skrzyni w Polsce. Od jakiegoś czasu ze wzrostów cieszą się także Holendrzy i Belgowie. Opisywana sytuacja musiała dotrzeć w końcu na rynki hurtowe. Obecnie 20-kilogramowa skrzynka Konferencji najwyższej jakości kosztuje maksymalnie 110 zł, czyli 5,50 zł/kg w hurcie. Ponadto sprzedający z drugiej ręki informują o wysokim popycie ze strony kupujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here