Maliny, truskawki, wiśnie – w jakich cenach przetwórcy sprzedają mrożonki?

skup truskawek

W ostatnich dniach dominuje temat jabłek do przetwórstwa. Warto sprawdzić, co dzieje się na rynku mrożonek. Ceny mrożonych owoców z Polski w kwietniu są na dobrym poziomie cenowym, co powinno pozytywnie wpłynąć na ceny świeżych owoców w skupie.

W tunelach kwitną już truskawki, niemniej do zbiorów musimy poczekać jeszcze około miesiąca. Równocześnie sprzedawane są ostatnie partie mrożonych truskawek z ubiegłego sezonu. Trzecia klasa, czyli niesortowane truskawki osiąga dość wysokie ceny. Kilogram kosztuje obecnie średnio 1,55 euro/kg (7,18 zł/kg) EXW. Oznacza to, że takie stawki otrzymują zakłady w miejscu produkcji.

Tak samo jak ceny świeżych owoców w sezonie 2021, rekordowo wysokie są ceny mrożonych malin. Jak dowiadujemy się od przetwórców, w przypadku malin mówimy o symbolicznych ilościach (zapasach) w mroźniach. Dziś kilogram maliny (grys – najniższa jakość mrożonek z malin) kosztuje 5,20 euro za kilogram, czyli aż 24 zł. Prezentowane tu ceny dotyczą transakcji przy eksporcie na zachód Europy. 

Chociaż przetwórcy zgodnie informują o niskim popycie na mrożone wiśnie, to ceny mrożonych wiśni raczej temu przeczą. Za kilogram mrożonych wiśni (Łutówki) zachodni odbiorcy płacą około 1,80 euro/kg, a więc 8,34 zł/kg. Przypomnijmy, że średnia cena w skupie w 2021 roku wyniosła 1,52 zł/kg.

Abstrahując od popytu i zapasów widzimy wyraźnie, że przetwórcy obok marż, ceny swoich produktów powiększają o rosnące koszty. Eksportowi mrożonych owoców sprzyja kurs euro do złotego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here