Marże ustalane od góry?

ceny żywności

Obecnie w mediach dużo mówi się o drożejącej żywności, a konsumenci rzadko mają świadomość, że bardzo często wysoka cena jest efektem działania pośredników. Pojawiają się głosy, że może warto byłoby wprowadzić z góry ustalane poziomy marż.

Jakiś czas temu pisaliśmy na łamach naszego portalu o pomyśle serbskich plantatorów truskawek. Rozgoryczeni rolnicy chcieli interwencji rządu w kwestii marż, jakie nakładają pośrednicy. Pomysł polegał na tym, aby państwo odgórnie ustalało maksymalne marże dla każdego łańcucha dostaw. Głównie po to, aby rolnicy otrzymywali wyższe ceny za swoje produkty.

Okazuje się, że w Polsce również taki mechanizm istnieje, lecz nie był stosowany nigdy w rolnictwie. Jest to z jednej strony bardzo duża ingerencja w wolnorynkową gospodarkę, z drugiej strony część rolników uważa, że pomogłoby to nieco unormować sytuację cenową. 

Tego samego zdania jest również minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W, który w jednym z internetowych wywiadów, przyznaje, że ów mechanizm istnieje i w ostateczności może zostać wprowadzony.

Chodzi o analizę kosztów produkcji i proces nakładania marży. Analizę taką może przeprowadzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przypadku rażących nadużyć czy nieprawidłowości, może również nałożyć odgórnie maksymalną marżę na każdym etapie produkcji rolno – spożywczej. Dla rolnika, dla przetwórstwa i dla handlu.

Z punktu widzenia gospodarki wolnorynkowej jest to rażący interwencjonizm państwowy. Jak można zabronić komuś zarabiać? – tak spyta zapewne wielu ludzi. Przeczy to również w oczywisty sposób wolności gospodarczej. Skoro sytuacja rynkowa pozwala nałożyć wysoką marżę, to z punktu widzenia przedsiębiorcy, powyższe działanie rządu wydaje się być niezrozumiałe i nieetyczne. A przepisy pozwoliłyby wówczas zarobić tylko połowę możliwego do osiągnięcia zysku.

Z drugiej strony rolnicy zdecydowanie częściej optowali by za tego typu regulacjami. Niestety, zarówno w rolnictwie, jak i w sadownictwie często zdarzają się przypadki wykorzystania przewagi przez pośredników. Wzrost ceny detalicznej, jak również wzrosty cen przetworzonych owoców i warzyw nie równają się wzrostom cen skupu. Jest to bolączką wielu rolników. 

Ceny detaliczne produktów osiągają wysokie poziomy, ale konsumenci zazwyczaj nie wiedzą, że zysk nie trafia do kieszeni rolników. 

Obecnie w mediach bardzo dużo mówi się o drożejącej żywności. Rolnicy są jednak innego zdania. Nie sprzedają swoich produktów drożej niż w latach ubiegłych, a ceny detaliczne są znacznie wyższe. To właśnie w takich sytuacjach mechanizm odgórnie ustalanej marży miałby się sprawdzić.

Co myślicie o takim pomyśle?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here