Mechanizm wycofywania coraz bliżej?

wysortowane jabłka

Związek Sadowników RP informuje, że jeśli chodzi o mechanizm wycofania, to konkretnych decyzji możemy spodziewać się już w ciągu kilkunastu dni. Sytuacja na rynku staje się coraz trudniejsza nie tylko w Polsce.

Dziś ZSRP informuje, że ich działania zaczynają przynosić efekty. Coraz więcej członków Unii Europejskiej widzi trudną sytuację na rynku owoców i potrzebę wprowadzenia mechanizmów pomocowych. Taką potrzebę dostrzega też sama Komisja Europejska. W ciągu kilkunastu dni możemy spodziewać się konkretnych propozycji ze strony Komisji Europejskiej.

Białoruskie embargo, które obowiązuje od 1 stycznia oddziałuje w mniejszym lub większym stopniu na wszystkich kluczowych producentów owoców w Europie. Bezdyskusyjnie to jednak nasze polskie sadownictwo ponosi na nim największe straty. Niemniej związki branżowe z zachodu obawiają się, że tanie polskie jabłka wobec zamkniętego rynku wschodniego będą kierowane na zachód Europy i wywołają „efekt domina”. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej organizacji apeluje o konieczność interwencji.

Zdania na temat mechanizmu wycofania w formie darmowej dystrybucji są skrajne. Niemniej wobec tak dużej destabilizacji polskiego rynku, problemów ze sprzedażą i rażąco niskich cen wydaje się on ostatecznym rozwiązaniem. Równie ciekawym mechanizmem jest przeznaczenie nadwyżki jabłek na paszę dla zwierząt o którym pisaliśmy: Utylizacja, pasza dla zwierząt – jakie rozwiązania dopuszczają unijne przepisy?

Przypomnijmy, że jakiś czas temu Związek Sadowników RP za pośrednictwem organizacji rolniczych i branżowych (Copa – Cogeca i Freshfel) zaapelował do Komisji Europejskiej o uruchomienie podobnych działań, jak te z 2014 roku. Postulaty zostały przekazane do unijnych instytucji. Związek zwrócił się także do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, aby ten złożył stosowne wnioski przez Ministerstwo do Brukseli.

źródło: polskiesadownictwo.pl

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here