Minimalne ceny owoców w 2022 roku

wiśnie Łutówka

Tegoroczne minimalne ceny skupu przekazane przez największą przetwórnię w naszym kraju są nieco wyższe od tych z 2021 roku. Warto też wziąć pod uwagę, że ceny truskawek, porzeczek czy malin okazały się znacznie bardziej satysfakcjonujące niż podane niżej minimalne stawki. Miejmy nadzieję, że będzie tak samo w przypadku pozostałych gatunków owoców.

Ceny minimalne przekazywane dostawcom przez zakłady budzą wśród producentów owoców miękkich i ziarnkowych bardzo dużo emocji. Mogą również czasami powodować  niepotrzebne zamieszanie, a nawet wprowadzać w błąd. Warto jednak je przytoczyć, zwłaszcza wobec pojawiających się obecnie spekulacji na temat wyjściowej ceny wiśni przemysłowych. Podana niżej minimalna cena firmy Döhler powinna w pewnym stopniu rozwiewać niepotrzebne pogłoski.  

Szczególnie dużo mówi się podanych stawkach i samych uwarunkowaniach rynkowych, gdy informuje o nich jedna z największych firm przetwórczych na krajowym rynku. Jakiś czas temu o tegorocznych minimalnych cenach skupu poinformowała swoich dostawców firma Döhler

Jak informują nas dostawcy, minimalne ceny skupu owoców przemysłowych dla poszczególnych gatunków prezentują się w 2022 roku następująco: 

(w nawiasach podane są minimalne ceny skupu z 2021 roku)

 

Truskawka 1,70 zł/kg (1,30 zł/kg)

Porzeczka czarna 1,50 zł/kg (0,90 zł/kg)

Porzeczka kolorowa 0,40 zł/kg (0,40 zł/kg)

Aronia 1,00 zł/kg (0,60 zł/kg)

Wiśnia 1,00 zł/kg (0,70 zł/kg)

Malina 3,50 zł/kg (2,80 zł/kg)

Śliwka 0,70 zł/kg (0,50 zł/kg)

Rabarbar 1,00 zł/kg (0,50 zł/kg)

Agrest 0,50 zł/kg (0,40 zł/kg)

 

Wyżej przedstawione kwoty, jak co roku opatrzone są komentarzem: „Jednocześnie informujemy, iż są to gwarantowane ceny minimalne poniżej których firma nie będzie skupować owoców w 2022 roku. W codziennych transakcjach handlowych stosowane będą ceny rynkowe, prawo popytu i podaży, kwestie jakości surowca, warunków pogodowych oraz możliwości ich dalszej sprzedaży.” 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here