Średnie ceny gruszek na zachodzie Europy są dziś najwyższe od co najmniej 7 sezonów.
Ceny gruszek w krajach Beneluksu są najwyższe od kilku lat. Średni indeks cen owoców pierwszej i drugiej klasy przekroczył symboliczny poziom 1 euro za kilogram. Na grafice niżej widzimy wykres cen w kolejnych sezonach i miesiącach. Linia odpowiadająca sezonowi 2022/23 wykazuje od września stały trend rosnący.
Stawki za gruszki bez wątpienia cieszą sadowników na Zachodzie. Producenci w Polsce, którzy zdecydowali się na dłuższe przechowanie, w tym sezonie również mają powody do zadowolenia, gdy sprzedawali gruszki po 4 zł za każdy kilogram w skrzyni lub więcej. Opisywane zagadnienie daje kolejny impuls do zakładania nowych sadów gruszowych w kraju, co spotyka się także z krytyką.
Co jest przyczyną faktu, że za Konferencję pierwszej klasy powyżej 70 mm średnicy trzeba dziś zapłacić na Zachodzie równowartość 5,65 złotego? Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze całkowitą produkcję gruszek w Europie. Największy producent, Włochy, nadal nie wróciły do swojego pełnego potencjału produkcyjnego. Obecnie włoskie zapasy są już niemal wyczerpane, więc rozpoczął się import.
Kolejna kwestia to eksport na wchód. Nie zapominajmy, że gruszki nie były w tym sezonie objęte białoruski embargiem. Pomimo przejściowych problemów duże ilości owoców drugiej klasy z Belgii i Holandii trafiało na rynki wschodnie. Aktywny handel ze wschodem jest przez część sadowników uważany za główną przyczynę tak udanego sezonu 2022/23 dla producentów gruszek. Na diagramie dobrze widzimy natomiast efekt pierwszego białoruskiego embarga w minionym sezonie – spadek cen (żółta linia).