Najniższe od 10 lat zapasy jabłek we włoskich chłodniach

gala na eksport

Wolumen jabłek zmagazynowany we włoskich chłodniach na początku stycznia jest najniższy od dziesięciu lat. 

Stowarzyszenie Assomela informuje, że całkowite zapasy jabłek deserowych wynoszą 1 162 375 ton i są (na początku stycznia) najniższe od dziesięciu lat (z wyjątkiem przymrozkowego 2017 roku). Szczególnie niskie są zapasy Goldena Deliciousa, które wynoszą 382 tysiące ton, czyli o 33% mniej niż średnia z poprzednich 10 sezonów. W przypadku Gali jest to 93 tysiące ton, a więc o 22% mniej niż w styczniu 2022 roku.

Według eksporterów tak niskie zapasy Goldena wynikają ze spadku produkcji, który jest obserwowany praktycznie od 10 lat. W przypadku pozostałych odmian najniższe stany magazynowe to wynik zarówno kierowania do przechowania wyłącznie partii najwyższej jakości jesienią, a także większej sprzedaży w pierwszych trzech miesiącach sezonu.

Im szybciej opróżniane są chłodnie na zachodzie Europy tym (w teorii) lepiej dla krajowego sadownictwa. Niestety, chociaż w całej Europie zapasy jabłek są niższe niż przed rokiem to należy mieć na uwadze ogólną stagnację w handlu jabłkami na całym kontynencie. Z punktu widzenia włoskich eksporterów wyniki sprzedażowe napędzane są przez eksport poza UE. Spadek konsumpcji na Starym Kontynencie i problemy z wymianą walut w Egipcie (ważnym rynku także dla włoskiego eksportu) rekompensowany jest przez większy eksport na Bliski Wschód, oraz do Ameryki Środkowej i Południowej.

źródło: italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here