Nasza Gala jest jedną z tańszych na rynku indyjskim

Gala

Indie to ogromny kraj i perspektywiczny rynek zbytu dla polskich jabłek, przede wszystkim dla odmiany Gala. Niestety, nadal daleko nam do czołówki krajów, z których Hindusi importują jabłka.

Polskie jabłka są obecne na tamtejszym rynku stosunkowo krótko. W związku z tym trudno mówić o rozpoznawalności i stworzeniu marki, jaką są jabłka amerykańskie i nowozelandzkie, które cieszą się największym uznaniem wśród hurtowników i konsumentów.

Pomimo pojawiających się problemów z jakością polskich jabłek na tamtejszym rynku, to amerykańscy analitycy prognozują wzrost polskiego eksportu do Indii oraz ogólnie większą obecność na rynku naszych owoców w perspektywie najbliższych lat. Niestety, jak na razie nasze jabłka (głównie Gala) są jednymi z tańszych na tamtejszym rynku. Ceny są porównywalne do ofert tureckich.

W Bombaju polska Gala kosztuje obecnie od 1,10 do 1,20 $/kg co daje 4,08 – 4,45 zł/kg. Najtańsze są na rynku Indyjskim są jabłka pochodzące z Iranu. Kosztują około 0,75 $/kg. Daje to 2,77 zł za kilogram. W szczycie sezonu i dostaw ceny jabłek z Iranu spadają nawet do 0,60 $/kg – 2,22 zł/kg.

Z drugiej strony najdroższe i cieszące się najlepszą marką są jabłka amerykańskie i nowozelandzkie.

W głównej mierze jest to zasługa kosztów transportu, które w przypadku Iranu są znacznie niższe. W przypadku naszego kraju to właśnie koszty transportu są znaczną składową ostatecznej ceny. Ponadto pamiętajmy o 50% stawce celnej.

Koszt transportu to nawet 6000 dolarów. Musimy zatem do każdego przygotowanego kilograma doliczyć około 1,00 zł. Bez wątpienia koszty te w połączeniu z konkurencyjnością i brakiem rozpoznawalności czy marki muszą odbijać na cenach zakupu jabłek w Polsce.

W zależności od portu (Gdynia/Koper/Hamburg) różnią się po pierwsze koszty wysyłki jak również jej czas. Eksporter, z którym rozmawialiśmy mówi, że najbardziej ryzykowna jest wysyłka z polskich portów, gdzie transport trwa nawet ponad 40 dni. Nasz rozmówca wysyła jabłka z Hamburga, to 28 dniowy rejs.

 

Źródło: USDA / India – Fresh decidous fruit annual

 

1 KOMENTARZ

  1. Dlatego musimy kupić tanio…najlepsza jakość za 1,5 po sortowaniu.trzeba doliczyć 1 kosztów i 0,5 zł mojej marzy. 3 PLN żeby cokolwiek tam sprzedać.sorry taki mamy klimat i sadownicy muszą połknąć te żabę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności