Nawozowa karuzela trwa. ANWIL jednak rusza z produkcją nawozów

nawozy azotowe

Niedawno zapadła decyzja o wstrzymaniu produkcji nawozów, a dziś o jej wznowieniu. Anwil Włocławek rusza z produkcją nawozów azotowych i dwutlenku węgla.

O decyzji poinformował na Twitterze prezes PKN Orlen – Daniel Obajtek. Należy wspomnieć, że Orlen posiada całość akcji Anwilu. Poprzednia decyzja niosła za sobą poważne konsekwencje dla gospodarki. Rosły obawy o niedobór dwutlenku węgla, który jest wykorzystywany w wielu branżach, między innymi przez browary, zakłady mięsne, producentów napojów czy serów.

Decyzja jest komentowana także jako sztuczne stworzenie problemu i błyskawiczne jego rozwiązanie. Przeciwnicy krytykują argumentację  spółki i prezesa PKN Orlen. Zarządzając tak dużymi i strategicznymi zakładami należy wiedzieć, jak kluczowe znaczenie dla gospodarki mają jego produkty oraz jaki wpływ na nią będą mieć ich braki. 

23 sierpnia Anwil poinformował o wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych. Wówczas decyzję argumentowano „nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego”. Podobną decyzję podjął wówczas zarząd Grupy Azoty.

W ostatnim komunikacie prasowym spółki czytamy: “ANWIL nie jest dystrybutorem CO2, jest to produkt uboczny, który powstaje w trakcie procesu produkcji nawozów azotowych. Mając jednak na względzie bezpieczeństwo żywnościowe w kraju, spółka podjęła rozmowy z kontrahentem, jedynym odbiorcą tego produktu. Ich celem jest zabezpieczenie dostaw surowego CO2 i wykorzystanie go do produkcji i realizacji dostaw dla branż i sektorów kluczowych dla życia publicznego w Polsce, w szczególności mających znaczenie dla życia, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego oraz zapewnienia dostępności towarów na rynku. Spółka ANWIL umożliwi odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here