Nie wszystkie zakłady obniżyły ceny zakupu jabłek przemysłowych

suchy przemysł

Nie wszystkie przetwórnie na polskim rynku obniżyły ceny zakupu jabłek przemysłowych. Chociaż nie brakuje pogłosek o kolejnych obniżkach, to surowiec do produkcji soków NFC finalnie tylko nieznacznie potaniał.

Obecnie najwyższa cena, za jaką można sprzedać surowiec do przetwórstwa nieco wyższej jakość, czyli tak zwany „suchy przemysł” to 0,52 zł za kilogram netto. Ogólnie większość cen, jakie są oferowane przez punkty skupu, zawiera się w przedziale od 0,50 do 0,52 zł za kilogram. To oznacza spadek o 3 – 4 grosze na kilogramie (maksymalnie -7,5%).

Dominująca na rynku przetwórnia od jakiegoś czasu nagłaśniała spadki cen i w ubiegłym tygodniu ostatecznie je obniżono. Niemniej nie wszystkie zakłady postąpiły tak samo. Na wybranych przetwórniach nadal można sprzedać surowiec za 0,57 zł za kilogram. W Polsce centralnej dominują stawki od 0,54 do 0,55 zł za kilogram w zbycie.

Zwróćmy uwagę na tło ostatnich wydarzeń na rynku. Cały czas towarzyszą nam kolejne doniesienia o nadchodzących spadkach. Z drugiej strony, jak relacjonują nam pośrednicy podaż surowca na rynku wyraźnie spadła. Z kolei od odbiorców polskiego koncentratu na zachodzie Europy dowiadujemy się, że przetwórnie z Polski zapowiedziały podwyżki cen sprzedaży koncentratu jabłkowego.

W minionym tygodniu do USA dotarła rekordowa (w ujęciu tygodniowym) ilość zagęszczonego soku jabłkowego z Polski. Rekordowy tydzień dla polskiego koncentratu jabłkowego w USA Jeśli chodzi o soki NFC to popyt jest na dobrym poziomie i jest notowany przede wszystkim ze strony odbiorców z Niemiec. To z powodu mniejszej (tamtejszej) produkcji jesienią oraz mniejszego eksportu surowca z Polski w okresie zbiorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here