Nieco wyższe ceny jabłek deserowych w lipcu, ale to nadal za mało przy tych kosztach

sprzedaż jabłek

Pojawiły się dane dotyczące cen sprzedaży wysortowanych jabłek. Chociaż ceny tych jabłek w lipcu teoretycznie nieco wzrosły to daleko im od stawek rekompensujących tegoroczne koszty przechowania. Zwłaszcza, że ceny energii elektrycznej w Polsce są najwyższe w UE.

Uśrednione dane o rynku jabłek deserowych w Europie ukazują wzrost cen wiosną i latem. Z historycznych danych widać wyraźnie, że jest to naturalny coroczny trend. Niemniej w tym sezonie z powodu wyższych kosztów, średnie stawki nie satysfakcjonują sadowników z wielu krajów Wspólnoty. Niestety, niższe niż przed rokiem zapasy jabłek w żaden sposób nie stymulowały wzrostów.

Trend wzrostowy w przypadku cen uzyskiwanych przez sadowników trudno zaobserwować w Polsce. Mogli go odczuć w zasadzie jedynie sadownicy sprzedający odmianę Golden Delicious. Pozostałe odmiany podrożały tylko nieznacznie. Średnia cena wysortowanego kilograma jabłek w Polsce to w lipcu 2,56 zł/kg. Stawka ta byłaby satysfakcjonująca, jeśli w lipcu dotyczyłaby sprzedaży wszystkich odmian za wagę w skrzyni.

W lipcu wysortowane jabłka osiągały najwyższe ceny we Francji. Tak było od początku sezonu 2022/23. Najtańsze ponownie są polskie jabłka. Wynika to z błyskawicznych wzrostów w Belgii. Tam z powodu wyczerpujących się zapasów owoce podrożały niemal dwukrotnie.

ceny polska
Źródło: DG Agri. Czerwona ciągła linia to średnie ceny jabłek po sortowaniu w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here