Niedziela na Broniszach – dużo wiśni i śliwek

ceny sliwek

Rynek hurtowy w podwarszawskich Broniszach rozpoczyna pracę w sobotę o godzinie 20:00. Wtedy to plac zaczyna się zapełniać. Niedziela 26 lipca upłynęła pod znakiem dużej podaży wiśni (Łutówki) i śliwek. Zaskakuje duża podaż Rany.

W przypadku Łutówki najczęściej spotykana wywoławcza cena wiśni to 9 zł za 3 kilogramowa łubiankę. Jednak duża podaż sprawia, że ceny transakcyjne są na poziomie 7 – 8 zł za łubiankę. (2,33 – 2,66 zł/kg). Dodatkowym czynnikiem, która będzie wpływać na to, że sadownicy zdecydują się na sprzedaż na rynkach hurtowych jest spadająca cena skupu wiśni na mrożenie.

Ostatnie partie słodkich odmian są nieco droższe. Ci, którzy chcą przewieźć wiśnie dalej, decydują się na Groniastą czy Debracena. Ceny wywoławcze, które jednocześnie są realnymi cenami sprzedaży, to stawki od 14 do 16 zł za łubiankę (4,66 – 5,33 zł/kg).

W pewnym sensie zaskakuje bardzo duża podaż śliwek. Zwłaszcza Cacanskiej Rany. Owoce w tym roku, dzięki opadom, są w zdecydowanej większości duże. Sadownicy sprzedają Ranę w cenie od 35 do 4 zł za 20 kilogramowy plastik (1,75 – 2,00 zł/kg). Zazwyczaj loteryjnie owocująca Rana, w tym sezonie daje w wielu sadach przyzwoite plony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here