Nieprawidłowości w skupie jabłek? Ardanowski: Insynuacje i pomówienia

„To ja osobiście odpowiadam za skup jabłek i jeśli trzeba, odpowiem przed prokuraturą” – mówi minister rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski zaznacza jednocześnie, że na razie mówienie o nieprawidłowościach w skupie to insynuacje i pomówienia – podaje RMF24.pl

O interwencyjnym skupie jabłek prowadzonym przez firmę Eskimos pisaliśmy wielokrotnie w naszym portalu.

Minister rolnictwa przedstawił w Sejmie informację na temat skupu, który według posłów opozycji zakończył się fiaskiem, a Skarb Państwa stracił pieniądze. J.K. Ardanowski wyjaśniał że najbardziej istotna była pomoc znajdującym się w trudnej sytuacji sadownikom choć jak sam przyznał mogło dojść w trakcie realizacji tego projektu do błędów.

Trzeba doprecyzować mechanizmy, bo między innymi postępowania tego dotyczą, czy została dochowana należyta staranność, odpowiednie procedury kontrolne, czy odpowiednie analizy uwiarygadniające udzielenie pomocy został przeprowadzone – tak Minister komentował  śledztwo i kontrolę CBA toczące się w sprawie nieprawidłowości podczas skupu jabłek.

Opozycja nie przyjmuje do wiadomości argumentów Ministra wskazując że nie wyjąsnił on w jasny sposób finansowania całego projektu, powodów opóźnień w wypłatach dla sadowników wskazuje także na bilans prawie 100 milionowych strat jakie poniósł KOWR w związku z poręczeniem i niespłaceniem przez firmę Eskimos kredytu na program skupu jabłek.  Platforma Obywatelska żąda także pilnej kontroli NIK w sprawie interwencyjnego skupu jabłek. NIK miałby sprawdzić na jakiej podstawie wybrano do realizacji projektu skupu jabłek przemysłowych właśnie firmę Eskimos. NIK miałby zbadać także podstawy prawne gwarancji kredytowych które Eskimos otrzymał od Krajowego  Ośrodeka Wsparcia Rolnictwa. Posłowie chcą się też dowiedzieć, ile Skarb Państwa stracił na tej operacji, a także jakie kroki podjął rząd, by odzyskać utracone pieniądze.

Jak wcześniej informowało RMF24.pl Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zajął produkty i sprzęt firmy Eskimos na poczet udzielonych zabezpieczeń kredytu. Trwa wycena zajętych produktów i sprzętu. Są to m.in, koncentrat jabłkowy, etanol, a także linie technologiczne.

Źródło: rmf24.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here