Nieuczciwe promocje owoców wyjdą na jaw dzięki nowym przepisom?

jabłka za darmo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło w życie unijną dyrektywę Omnibus. W założeniu ma ona uniemożliwić sprzedawcom nieuczciwe promocje. Co zakładają nowe przepisy?

Najważniejsze założenie nowych przepisów jest takie, że na etykiecie dotyczącej ceny towaru konsument musi zobaczyć informację, jaka była jego najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni. Zatem w założeniu wyeliminuje to wszystkie nieuczciwe promocje, z którymi mamy do czynienia w sprzedaży detalicznej. Chodzi na przykład o  kilkudziesięcioprocentowe obniżki cen produktów na promocji, które dzień wcześniej specjalnie podniesiono.

Jak dyrektywa będzie działać w przypadku jabłek? Przykładowy sprzedawca nawet informując o rzekomej promocji, będzie musiał pod ceną podać informację o najniższej cenie z 30 ostatnich dni. Czyli jabłka o 50% tańsze (obniżka z 4,00 do 2,00 zł/kg) będzie wiązała się z informacją, że najniższa cena w ostatnim czasie wyniosła (na przykład) 1,79 zł/kg. Więc o nie ma tu żadnej promocji, a jedynie sztuczne zawyżenie ceny przed jej wprowadzeniem.

Jednak pierwsze dni nowego roku pokazują, że przedsiębiorcy już próbują omijać prawo. Zamiast „promocji” znajdziemy „okazje”. Zamiast informacji o „najniższej cenie”, informacje o „cenie początkowej” i tak dalej. Kary za niestosowanie się do przepisów są niskie, więc sprzedawcy starają się do nich stosować na swój sposób.

Przepisy rozporządzenia wynikającego z wytycznych Brukseli nakazują między innymi, że cenę, cenę jednostkową lub informację o obniżonej cenie sprzedawca musi uwidocznić na danym towarze, bezpośrednio przy towarze lub w jego bliskości. Miejsce to musi być ogólnodostępne i dobrze widoczne. Wszystko po to, aby konsumenci mogli lepiej porównywać ceny i mieli szerszy dostęp do informacji. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2023 roku. Warto zaznaczyć, że nie jest to inicjatywa resortu, a jedynie wdrożenie w życie unijnej dyrektywy Omnibus.

ceny towarów w sklepach
źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here