Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy nie dotyczą Ukraińców?

zbiór truskawek

Od dziś (4 maja br.) obowiązkowej kwarantanny nie muszą przechodzić osoby, które przekroczyły polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w naszym kraju lub w państwie sąsiednim (nie dotyczy to jednak osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej).

Nowe zasady wyłączające kwarantannę dotyczą osób, które przekroczyły granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, Szwecją i Danią. Przy wjeździe do naszego kraju muszą one jednak udokumentować funkcjonariuszom Straży Granicznej fakt przejazdu w celach zawodowych, zarobkowych, służbowych lub w celu pobierania nauki.

Nowe zasady dotyczące obowiązku kwarantanny wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Truskawka, Malina, Jagody - prenumerata 2020

Przypominamy, że kontrola graniczna na granicy wewnętrznej UE została przedłużona do 13 maja br. Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Nadal będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach.

Kierowcy zawodowi wykonujący międzynarodowy transport towarów, przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, są zwolnieni z kontroli. Dotyczy to zarówno z kontroli granicznej, jak i – za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego – kontroli sanitarnej. Ci kierowcy nie podlegają również obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Polski.

Obowiązku kwarantanny nie stosuje się także w przypadku przekraczania granicy Polski w celu prac w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po obu stronach granicy RP.

8 KOMENTARZE

  1. Ukraińców obowiązuje 14 dniowa kwarantanna,bez możliwości pracy w gospodarstwie czy na polu.Informacja od Sanepidu z wczoraj,tj. z 07.05.2020.

  2. Czy ukrainka mająca Kartę Polaka może wjechać do Polski. Czy obowiązek kwarantanny musi odbyć. Jak tak to gdzie?Proszę o pomoc.

  3. czy ukrainki które przyjeżdżają od 5 lat do mnie do pracy mające odpowiednie dokumenty muszą odbyć kwarantannę i gdzie ?

  4. Dzien dobry, mam pytanie ,czy wracajaca z Ukrainy moja żona z naszym dzieckiem będzie musiała przechodzic kwarantannę .Jestem polakiem ,małżeństwem jestesmy od stycznia 2020r. ŻONA nie ma karty polaka.

  5. Witam jestem studentką medycyny . Studiuję na Ukraine i man pytanie czy wracając do Polski muszę odbyć kwarantanną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here