Nowy tydzień i nowe, wyższe ceny zakupu jabłek przemysłowych

jabłka przemysłowe

Nowy tydzień przynosi nieco wyższe oferty zakupu jabłek przemysłowych. To dobra informacja, ale zważywszy na ceny gazu stawki mogłyby być znacznie wyższe…

W temacie jabłek przemysłowych niewiele się działo przez ostatnie tygodnie. Ceny skupu wahały się na poziomie 0,52 – 0,55 zł za kilogram. Wyraźnie wyższe oferty dotyczyły natomiast wybranych odmian z przeznaczeniem na musy i przeciery. Nowy tydzień przynosi pierwsze nieco wyższe stawki za „suchy przemysł”.

Zatem za większe ilości surowca, pośredniczący w handlu przedsiębiorcy oferują obecnie maksymalnie 0,60 zł/kg (0,64 zł/kg brutto). Dotyczy to tak zwanego „suchego przemysłu” . Z kolei Szampion czy Golden Delicious z przeznaczeniem na musy i przeciery do obecnie od 0,65 do maksymalnie 0,67 zł/kg netto.

Przypomnijmy oferty z jesiennej kontraktacji. Wówczas kilka firm w kraju oferowało sadownikom 0,60 zł/kg netto w marcu i 0,65 zł/kg w kwietniu. Jednak wówczas wolumen zakontraktowanych jabłek na te miesiące był, jak wówczas przekazywali nam pośrednicy, symboliczny.

Na wzrosty cen pozwala sytuacja rynkowa, jeśli chodzi o sprzedaż i eksport koncentratu, ale przede wszystkim ceny gazu. Niemniej surowiec teoretycznie mógłby być skupowany po wyższych cenach. Obecnie megawatogodzina gazu kosztuje około 40 euro, czyli tyle co na początku 2022 roku. Po takich stawkach zawierane są kontrakty na trzeci i czwarty kwartał roku. Zatem tej jesieni koszty produkcji koncentratu nie wzrosną z tytułu drogiego gazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here