Obok malin rekordy cen osiągają także suszone śliwki

śliwka węgierka

Na rynku przetworzonych owoców panuje deficyt nie tylko mroźnych malin. Rekordowe ceny osiągają również serbskie suszone śliwki. Te zdaniem eksporterów już niedługo przekroczą cenę 3,00 euro za kilogram.

Z powodu niedoborów suszonych śliwek na światowych rynkach, produkt ten osiąga obecnie rekordowe ceny. Podobnie jak w przypadku malin produkcja zarówno w Serbii i u największych jej konkurentów była znacznie niższa.

90% drylowanych i suszonych śliwek została wyeksportowana z Serbii do końca 2020 roku. Obecnie zapasów szybko ubywa, a cena rośnie z dnia na dzien. Produkt jest eksportowany głównie do Turcji i krajów UE najczęściej po 2,70 euro za kilogram (12,30 zł/kg). Zdaniem tamtejszych przetwórców, już niedługo zostanie przekroczona cena 3,00 euro za kilogram (13,66 zł/kg). W nowy sezon branża przetwórcza wejdzie z pustymi magazynami.

Serbowie zawdzięczają sytuację mniejszym zbiorom a co za tym idzie mniejszej produkcji w Stanach Zjednoczonych, Chile i Argentynie. Zdaniem naukowców, z powodu pandemii i troski o budowanie odporności wzrasta spożycie suszonych śliwek. Stąd popyt i rekordowe ceny produktu.

źródło: agropress.rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności