Ostatnie śliwki – wysokie ceny

Śliwa Węgierka
Fot. K.Pajewski

Sadownicy mają do wyboru coraz większą paletę odmian śliw. Dziś skupimy się na tych późnych.

W ubiegłym tygodniu można było spotkać na rynkach hurtowych ostatnie ich partie w sprzedaży. Warto poruszyć ten temat, gdyż przez większość okresu skupu śliwek. To jest lipiec i sierpień cena za kilogram nieco przekraczała 1 zł. Podobnie było na rynkach hurtowych. A jak często pisaliśmy, bywały dni, że na Broniszach było „fioletowo”.

Klasyczna węgierka, President, Top Hit, Top Hit plus. To o nich mowa. Można było je sprzedać za stawki od 4 do 4,5 zł/kg. Owoce były zrywane tuż przed dojrzałością konsumpcyjną i przechowywane zarówno w zwykłych chłodniach jak i w małych komorach z kontrolowana atmosferą. To zatrzymało odpowiednią jakość do początku listopada.

Przechowywanie w chłodniach śliwek dało wymierny efekt w postaci ceny. Nie duże, równomierne dostawy przez cały październik ustabilizowały rynek i cenę. Zainteresowanie drzewkami tych odmian jest dość duże. Czy zwiastuje to przesunięcie produkcji właśnie w kierunku późnych odmian? A co za tym idzie ich przechowywania?

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię