Otwarty rynek białoruski ożywia handel gruszkami w Beneluksie

gruszki w benelusie, dobre ceny

Holendrzy informują o ożywieniu w handlu oraz o wzrostach cen gruszek drugiej klasy. Jest to wynik wznowienia eksportu na Białoruś.

Od końca kwietnia Białoruś ponownie zezwoliła na import wybranych, świeżych produktów z krajów UE, w tym jabłek i gruszek. To dobra informacja dla polskich sadowników, a także dla producentów oraz eksporterów gruszek z Belgii i Holandii. Handel gruszkami drugiej klasy wyraźnie ożywił się, a ceny powoli rosną. 

Z Beneluksu na wschód eksportowane są w zdecydowanej większości gruszki drugiej klasy. Niemniej wzrosty cen w tej klasie w mniejszym stopniu również wpływają na wzrosty cen Konferencji pierwszej klasy. Podsumowując, z punktu widzenia producentów jest to bardzo dobra informacja. 

Ceny aukcyjne gruszek drugiej klasy wzrosły przez ostatnie trzy tygodnie w  zależności od kalibru od 10 do 14 centów na kilogramie (0,46 – 0,65 zł/kg). Ze względu na sankcje ciężarówki z owocami nie mogą wjechać na Białoruś dalej niż 50 km. Kierowcy muszą dostarczyć ładunek do autoryzowanych centrów logistycznych, po czym produkty przewożone są przez tamtejszych przewoźników. 

źródło: agf.nl / nfofruit.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here