Z jednej strony niższe koszty produkcji i budowanie suwerenności żywnościowej. Z drugiej ryzyko podziałów społecznych i niższe wpływy do budżetu. W obecnych realiach ekonomicznych zwiększenie stawki zwrotu akcyzy przyniesie jednak więcej korzyści…
Dolnośląska Izba Rolnicza, odnosząc się do projektu Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu akcyzy zawartej w oleju napędowym wykorzystywanym do produkcji rolnej, jest zdania, że stawka ta nie powinna być niższa niż 1,50 zł za litr ON. Aby natomiast uprościć formalności i biurokrację, postulowane jest wprowadzenie paliwa rolniczego. O pomyśle mówi się w rolnictwie coraz częściej z powodu rosnących cen paliw i niepewności na rynku. Przypomnijmy, że w 2022 roku zwrot podatku akcyzowego ustalony został w wysokości 1 zł do litra zakupionego oleju napędowego.
Wprowadzenie paliwa rolniczego jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem. Główną korzyścią ze zwiększonej stawki zwrotu akcyzy jest oczywiście obniżenie kosztów produkcji rolnej, co w obecnej sytuacji może być kluczowe dla utrzymania rentowności gospodarstw. Zwłaszcza wobec obserwowanej presji inflacyjnej i powrotu stawki VAT na paliwa od początku 2023 roku (z 8% do 23%). Propagujący wprowadzenie w życie rozwiązania zwracają także uwagę na jego pozytywny wpływ na umacnianie suwerenności żywnościowej Polski. Zatem z punktu widzenia poprawy sytuacji finansowej całej gałęzi gospodarki (rolnictwa), ostateczna korzyść dla gospodarki może okazać się większa niż niższe wpływy z podatków.
Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie i w związku z rozchwianym rynkiem paliw równocześnie pojawiały się pomysły „zarezerwowania” wiosną jakiegoś wolumenu oleju napędowego na potrzeby produkcji żywności. Wówczas był to trafny postulat.
Jak zawsze nie obędzie się bez wad postulowanego rozwiązania. Zakup (realnie) tańszego paliwa przez rolników może być bowiem negatywnie postrzegany przez pozostałą część społeczeństwa. Możemy tylko wyobrazić sobie zarzuty o „uprzywilejowaniu” innej grupy społecznej.
Z puntu widzenia rządzących i rosnących wydatków socjalnych państwa, niezwykle ważny jest aspekt finansowy. Podatki zawarte w paliwach dają co roku ogromny „zastrzyk” pieniędzy do budżetu. Zmniejszenie opodatkowania paliw płynnych dla tak dużej gałęzi gospodarki jak rolnictwo skutkować będzie nieco mniejszymi wpływami do skarbu państwa.
Już nas miasto nienawidzi …. Każdemu się wydaje że wieś to sielanka. Ale mylą pracę w gospodarstwie z wczasami na mazurach . Zapraszam na wies. Pełno gospodarstw bez następcy. Można kupić i żyć w ” luksusie „
W mieście pełno etatów…można pon-piatek 8-16 jak za ciężko na wsi