Po raz kolejny notujemy nieco wyższe oferty zakupu jabłek przemysłowych

jablka przemyslowe

Rosną stawki w ofertach zakupu jabłek przemysłowych. Wielu sadowników zastanawia się, czy w przypadku wprowadzenia mechanizmu wycofania będziemy obserwowali dalsze wzrosty cen? 

Ceny na punktach skupu to jedno, a oferty, jakie otrzymują sadownicy to druga kwestia. Te są nieco wyższe. Sadownicy informują nas, że dostają oferty zakupu większych ilości za 0,56 – 0,57 zł za kilogram netto (0,60 zł/kg brutto). Nieoficjalnie mówi się o kolejnych podwyżkach w przyszłym tygodniu.

Sytuacja na rynku tytułowego surowca jest złożona. Z jednej strony nie można się dziwić sadownikom, że oczekują za swoje jabłka coraz wyższych stawek. Producenci jak widać są świadomi sytuacji na rynku międzynarodowym. Popyt na surowiec nie słabnie, a kursy walut sprzyjają eksportowi koncentratu jabłkowego i soków NFC z Polski. 

Z drugiej strony przetwórcy są mocno zaniepokojeni sytuacją z surowcami energetycznymi. Chodzi o gaz ziemny, którego używa się w procesie produkcji soków i koncentratów. Z powodu wojny na Ukrainie i zapowiedzi embarga na rosyjskie surowce, jego cena rośnie i jest bardzo niestabilna. Wobec tego zakłady niechętnie przystają na wyższe stawki i także jest to zrozumiałe.

Podaż jabłek do przetwórstwa w ostatnim czasie wyraźnie się zmniejszyła. Wynika to przede wszystkim z zapowiedzi o mechanizmie wycofania. Sadownicy wstrzymują się ze sprzedażą, która jeszcze miesiąc temu była bardzo duża. Do przetwórstwa trafiały tysiące ton jabłek deserowych. Jeśli chodzi o mechanizm wycofania, to konkrety będziemy znali najprawdopodobniej 15 marca. Jak poinformował Mirosław Maliszewski jest bardzo duża szansa na jego wprowadzenie, ponieważ związki sadownicze z zachodniej Europy również podpisują się pod tym postulatem.

Podsumowując mamy 3 “graczy”. Sadowników, sortownie i przetwórnie. Po wprowadzeniu mechanizmu wycofania i stawek powyżej 1,00 zł za kilogram dla producentów, zarówno zakłady oraz grupy producenckie i sortownie być może będą zmuszone do podniesienia cen zakupu. Czy tak właśnie się stanie? Czas pokaże.

1 KOMENTARZ

  1. Oferty nieco wyższe bo sadownicy przestali sypać.
    Czekają na banki.
    Potem spowoduje to spiętrzenie sypania i dużą obniżkę ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here