Polska ma duży potencjał do cyfryzacji w rolnictwie

O ile rolnicy z wielu branż narzekają na ogólną sytuację ekonomiczną i rentowność gospodarstw to naukowcy zwracają uwagę na potencjał Polski w kwestii cyfryzacji rolnictwa w najbliższej przyszłości. 

Technologia błyskawicznie się rozwija. Także w rolnictwie. Coraz częściej dyskutujemy o rolnictwie precyzyjnym czy rolnictwie 4.0. Kluczowe w ich rozwoju są właśnie technologie i postępująca cyfryzacja. W wyniku opisanych zmian, rolnictwo jednego kraju uzyska przewagę nad innymi krajami. Co istotne Polska ma ku temu duży potencjał.

Autor raportu na omawiany temat (Marco Brini z Uniwersytetu w Turynie) podkreśla, że cyfrowe rolnictwo to narzędzie do zwiększania produktywności gospodarstw, tak samo jak maszyny. Produktywność jest w obecnych, trudnych realiach kluczem do rentowności gospodarstw. Zatem jego teza głosi, że rolnicy wprowadzający cyfrowe innowacje uzyskają przewagę konkurencyjną nad tymi, którzy nie będą tego robili.

Analiza liczby maszyn w gospodarstwach daje wskazówki na temat rozwoju rolnictwa w danym kraju i możliwości wprowadzania rolnictwa cyfrowego w przyszłości. Poniższa grafika pokazuje liczbę maszyn rolniczych na jednostkę gruntów ornych. Zdaniem naukowca, każdy kraj z kodem koloru powyżej 0,25 ma dobry potencjał na rozwój rolnictwa cyfrowego. Wśród nich znajduje się także Polska. Lepszym wyznacznikiem potencjału rozwoju byłby wskaźnik kwot wydanych na maszyny. Jednak jak wiemy, w rolnictwie technologicznie nie odstajemy od zachodu Europy tak, jak 30 lat temu, co potwierdza nasz potencjał w omawianym kierunku.

maszyny na hektar

źródło: Raport: DIGITAL AGRICULTURE (Marco Brini, Uniwersytet w Turynie)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here